Historie lyžování – zajímavosti z minulosti i současnosti

Lyžování patří bezesporu k nejoblíbenějším zimním radovánkám, ať už se jedná o dynamickou sjezdovou variantu nebo vyhlídkové běžkování. Tomuto klasickému sportu se rekreačně věnuje velké procento lidí prakticky všech věkových kategorií.

08.03.2024 - Komerční prezentace



Na sjezdovkách i v běžkařských stopách můžete narazit na opravdu velmi malé děti, ale i vitální seniory. Právě variabilita a dostupnost tohoto sportu s bohatou historií stále nahrává jeho dlouhodobé oblibě. Zde je několik zajímavých faktů, o kterých jste možná nevěděli.

Zajímavosti o lyžování, které Vás možná překvapí

Historie lyžování sahá hluboko do minulosti. Již ve středověku se začaly objevovat první modely náčiní, které by se daly označit jako lyže, jelikož se používaly ke snadnější a rychlejší dopravě jednotlivců po sněhu. První moderní model lyží byl vyroben v 19. století, jednalo se ovšem o jednoduchý model, který se používal univerzálně – tedy jak ke sjezdu, tak k běhání po rovinách. Postupný vývoj vedl k odlišnému tvarování lyží na sjezd a na běžkování tak, aby bylo možné dosáhnout lepších pohybových vlastností.

Revoluce s voskem na lyže

K zásadním změnám v lyžování došlo s vývojem vosku, který upravuje skluznici buď tak, aby lépe přilnula k povrchu, nebo naopak, aby lépe klouzala. První vosky na lyže byly vyvinuty v roce 1922 v Německu úpravou klasických vosků na dřevěnou podlahu. Jejich vynálezce pracoval právě v tomto odvětví a byl navíc nadšeným skokanem na lyžích.

Styly lyžování a typy lyží

Lyžování na prvních lyžích bylo založeno především na snaze o dosažení co největší rychlosti při dopředném pohybu, a to jak do kopce, tak z kopce. Postupným vylepšováním tvaru a materiálů lyží se měnila i technika lyžování, jejímž cílem je dosáhnout lepších výsledků a plynulejší jízdy. Typickým příkladem je tzv. bruslení, tedy běžkařský styl využívaný pro překonávání stoupání. Bruslení navazuje na odlišný způsob mazání skluznic, který je výhodný na klesavých úsecích a zajištuje tak zvýšení rychlosti a lepší nájezdy. Dřívější přístup zahrnoval voskování přilnavé a kopírování stopy po celé trase. Obdobně sjezdové lyžování přešlo z původních stylů na moderní, jež navazují na tvarování skluznic (v současnosti jsou velmi oblíbené carvingové lyže).

Sestavy lyžařského náčiní

První lyže moderního typu se od těch dnešních nelišily jen tvarem a užitím, ale také kompletním setem. Zatímco dnešní lyže i běžky jsou doplňovány dvěma hůlkami, původní sestava zahrnovala jednu velkou tyč, které se používala k odrážení na jedné nebo obou stranách podle potřeby, ale také k zabrzdění. Dvě hůlky se objevily až v době, kdy se lyže začaly využívat jako sportovní náčiní k závodění ve 20. století. Velkými změnami procházela i lyžařská obuv a také vázání, které se vzájemně přizpůsobovaly tak, aby dosáhly so nejlepších vlastností jak při nasazování, tak s ohledem na volnost pohybu. Původně se lyžovalo v klasických botách, moderní lyžařské boty jsou již řešeny tak, aby se daly kombinovat s vázáním. Lyžařské boty vyrábí mnoho výrobců, například boty Salomon (prohlédnou si je můžete na https://sportano.cz/boty-salomon/panska-obuv-salomon). Pod touto značkou je navíc možné zakoupit také další lyžařské vybavení, jako jsou brýle, termo prádlo apod. (řadu produktů naleznete na https://sportano.cz/znacky/salomon).

Závody a původ lyží

Ačkoliv to nelze zcela jednoznačně potvrdit, má se za to, že lyže pocházejí z Norska, kde se se také dochovaly zmínky o jejich prvním používání či závodech. Přestože závody na lyžích, jak je známe dnes, měly svou premiéru až v 19. století (rovněž v Norsku), těmi prvními bylo měření schopností v běhu na lyžích již ve 13. století.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace


Další články v sekci