Evropský vesmírný dříč, nosná raketa Ariane 5, má za sebou 100. start
Úspěšná evropská nosná raketa Ariane 5 létá do vesmíru od roku 1996. Má za sebou již 100 startů
Nosná raketa Ariane 5 je teď jedinou využívanou raketou programu Ariane Evropské kosmické agentury ESA. Do vesmíru léta od roku 1996. Letos 25. září Ariane 5 úspěšně absolvovala výroční 100. start, při němž vynesla na oběžnou dráhu dva telekomunikační satelity.
Jubilejní start byl napínavý, protože ho provázaly nečekané technické komplikace. Hodiny odpočítávající čas do startu se z neobjasněných příčin zastavily 94 sekund před plánovaným startem. Odmlčel se i webcast společnosti Arianespace, která provozuje rakety Ariane. Raketa Ariane 5 nakonec vzlétla, ale bylo to těsně před koncem startovacího okna pro zmíněný den.
Stý start Ariane 5
Let byl nakonec úspěšný a raketa podle plánu vynesla na příslušné oběžné dráhy satelit Horizons 3e japonské společnosti SKY Perfect JSAT Group, jehož úkolem je zlepšit širokopásmové pokrytí v asijské části Pacifiku, a pak satelit Azerspace-2/Intelsat 38 kosmické agentury Ázerbájdžánu Azercosmos, který bude přenášet televizní programy pro asijskou část Pacifiku, část Afriky i střední a východní Evropu.
TIP: Z první řady: Nevšední pohled na start kosmické rakety Ariane 5
Raketa Ariane 5 byla navržena především pro vynášení telekomunikačních satelitů na geostacionární dráhu. Ve všech případech raketa vzlétla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Ze stovky startů jich bylo 95 úspěšných.
Ariane 5 v různých verzích měří zhruba 50 metrů a váží asi 780 tun. Cena za start se pohybuje kolem 200 milionů dolarů (tj. asi 4 miliardy 360 milionů Kč). Na výrobě dílů pro Ariane 5 se podílí i česká firma Aerotech Czech z Klatov, která dodává aerodynamické kryty pomocných motorů rakety.