Dovolená v Božím chrámu: 5 kostelů přeměněných v hotely

Když kostel přijde o své věřící, nezřídka ho musí před chátráním spasit „změna zaměření“. Ze svatostánků se tak stávají bary, obchody nebo třeba honosné hotely, které snesou srovnání se světovou konkurencí

26.03.2017 - Vilém Koubek



Svatá noclehárna

Název: kostel sv. archanděla Michaela
Kde: Velká Británie

Kostel sv. archanděla Michaela stojí v Norfolku zhruba dva kilometry od vesnice Booton a kvůli jeho odlehlosti se mu přezdívá „polní svatostánek“. Masivní novogotická stavba vznikla koncem 19. století a budí respekt svou majestátností, kterou podtrhuje dvojice vysokých věží. Kostel se přesto řadí mezi „opuštěné“ a funguje mimo jiné coby noclehárna: Aby nechátral, mohou v něm za drobný poplatek přespat turisté, přičemž veškerý výtěžek putuje na údržbu. Místo sice nenabízí pohodlí a luxus skutečných hotelů, vyvažuje to však jedinečnou atmosférou. Navíc představuje ideální zastávku při cestě britským venkovem: K nejbližší vlakové stanici vede totiž výšlap dlouhý přes dvacet kilometrů.

Samota u Atlantiku

Název: Hotel L’Iglesia
Kde: Maroko

Marocký hotel L’Iglesia sídlí v bývalém španělském kostele zasvěceném sv. Antonínovi z Padovy, jenž leží v údolí poblíž města Al-Džadída, nedaleko známého přístavu Casablanca. Na rozdíl od konkurence sice nabízí pouhých devět apartmánů, každý z nich však představuje svým způsobem jedinečné umělecké dílo: Zdobí je pečlivě vybrané historické předměty, nakoupené na tržnicích po celém Maroku. Relativně nízký počet potenciálních hostů dělá z hotelu ideální místo k relaxaci mimo ruch civilizace, navíc s nádherným, ničím nerušeným výhledem na Atlantik.   

Pětihvězdičkový klášter

Název: Kruisherenhotel Maastricht
Kde: Nizozemsko

Pětihvězdičkový Kruisherenhotel Maastricht vznikl ve zdech nizozemského gotického kláštera z 15. století: Zvenčí proto sice působí robustně, až hrozivě, ale jeho interiér s vnějškem kontrastuje moderností a stylovostí. V masivních prostorách klášterního komplexu se našlo místo pro šedesát individuálně zařízených apartmánů. Všechny pomyslné cesty z nich pak směřují do útrob renovovaného kostela, kde se nachází hotelová restaurace, starobylá knihovna a odkud vede i schodiště do vinného sklepa. Bývalý klášter láká také pečlivě udržovanými zahradami, kde se v létě konají různé slavnosti a bankety. 

Španělský seminář

Název: Belmond Hotel Monasterio
Kde: Peru

Belmond Hotel Monasterio našel útočiště v kněžském semináři, který v peruánském Cuzcu vybudovali v 16. století Španělé. Již roku 1655 však padlo rozhodnutí seminář přestěhovat a později byla původní budova přestavěna na hotel. Dnes v pětihvězdičkovém komplexu s oblibou nocují movitější turisté, kteří míří k ruinám Machu Picchu. Hotelové pokoje zdobí obrazy s náboženskou tematikou a starožitnosti, díky nimž se hosté pomyslně vracejí v čase. Na návštěvníky čekají i dvě restaurace, lahůdkářství či bar – to vše se rozkládá okolo nádvoří, jemuž vévodí tři sta let starý cedr.

Kostel plný duchů

Název: Victorian Rose
Kde: Kalifornie

I americké kostely musejí čelit odlivu věřících – jak dokládá hotel Victorian Rose, jenž sídlí ve zdech novogotické stavby z 80. let 19. století a kromě ubytování nabízí také kapli pro svatební obřady. Vedle budoucích novomanželů však někdejší svatostánek vyhledávají hlavně lovci duchů. S trochou nadsázky lze totiž tvrdit, že je snad každý tamní pokoj opředen nějakou tajemnou historkou: V některých místnostech se prý ozývá zpěv dívky, která podle legendy spadla z kůru a zemřela, jinde zase znějí cizí kroky a v jednom pokoji údajně duchové lidem ohmatávají chodidla…

Témata


Další články v sekci