Doba papírová: Šustící zázrak zrozený z papyru, dřeva a hadrů

Když v osmdesátých letech minulého století odborníci zformulovali předpovědi o takzvané „společnosti bez papíru”, mnozí jim dávali za pravdu. Předpokládaný úpadek papírenského průmyslu však nenastal. Naopak. Spotřeba papíru stále roste

17.01.2018 - Jiří Ševčík



V roce 1960 se ve světle spotřebovalo pětadvacet kilogramů papíru na hlavu, o třicet let později to bylo o dvacet kilogramů více. Na počátku druhého desetiletí 21. století překročil celosvětový průměr padesát kilogramů.

Češi se můžou „pyšnit“ ještě vyšší hodnotou. Na jednoho obyvatele připadá zhruba 131 kilogram spotřebovaného papíru za rok. Pokud bychom tohle číslo převedli na běžný kancelářský papír formátu A4, dala by se jím pokrýt plocha přibližně 1 700 metrů čtverečních, což je zhruba jedna třetina fotbalového hřiště. Na potřeby tří lidí v České republice padne ročně jeden statný smrk.

Spotřeba papíru v Česku

  • Spotřebu papírů a lepenek byla v loňském roce 1,324 mil. tun.
  • 500 tisíc tun připadlo na tiskové a grafické papíry.
  • 28 tisíc tun tvořily hygienické papíry.
  • 794 tisíc tun obalových a balicích papírů a lepenek (včetně surovin na vlnité lepenky)

Doba papírová

Česi patří se svou spotřebou mezi relativně nenáročné Evropany - průměrná spotřeba papíru v rámci EU byla v roce 2016 158 kilogramů na osobu. Zdaleka nevyšší spotřebou se ale mohou „pochlubit“ obyvatelé severní Ameriky a Japonska, průměrně zde připadá na jednoho člověka přes 200 kilogramů papíru za rok. Nejnižší spotřebu má v tomto směru očekávaně Afrika s pouhými 8 kilogramy papíru na osobu za rok. Celosvětový průměr byl v roce 2016 57 kilogramů na osobu za rok.

Papír je a bude jednou z nejdůležitějších surovin, s nimiž se setkáváme v každodenním životě. Jen těžko mohl na počátku druhého století čínský úředník Cchaj Lun, který je považován za tvůrce prvního papíru, tušit, že jeho vynález jednou doslova zaplaví celou planetu. A přitom jen hledal vhodný záznamový materiál, který by nahradil neskladné hliněné destičky. Jeho vynález postupem času poslal na smetiště nejen je, ale také papyrus nebo pergamen.

TIP: Pět geniálních vynálezů staré Číny

Zatímco v Číně, Japonsku či ve Střední Americe se papír vyráběl především z rostlinných vláken či dřeně, v Evropě se používaly staré hadry. Ty od druhé poloviny 18. století nahradil papír z dřevité kaše. Od konce následujícího století se rozšířila výroba ze dřeva pomocí chemického zpracování. Tento způsob se zachoval až dodnes a ročně se díky němu vyrábí zhruba 350 milionů tun papíru.

Staroegyptský základ

Prapůvodním základem slova papír je v řadě evropských jazyků staroegyptský výraz papyrus, ze kterého odvozuje označení papíru vedle češtiny například angličtina (paper), němčina (Papier), francouzština (papier), španělština a portugalština (papel), dánština (papier) anebo švédština (papper). Základní surovinou pro výrobu papyru byla stébla šáchoru papírodárného (Cyperus papyrus).

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost, statista.com

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci