Diagnóza přízvuk: Jak vzniká tzv. syndrom cizího akcentu?

Jistý padesátník začal kvůli rakovině mluvit s výrazným irským přízvukem. Ve zmíněné zemi přitom nemá příbuzné a nikdy ji ani nenavštívil

13.05.2023 - Vilém Koubek



Rakovina prostaty metastázovala 50letému Američanovi do mozku a vyvolala u něj tzv. syndrom cizího akcentu: Ačkoliv v Irsku nikdy nebyl ani tam nemá rodinu, začal mluvit místním přízvukem a zcela nad ním ztratil kontrolu. Nejde přitom o prvního a nejspíš ani posledního pacienta, u nějž lékaři podobný problém identifikovali.

Mezi známé vyvolávače vzácného jevu patří migrény, mrtvice, chirurgické zákroky v oblasti úst či tváře a také záchvaty. V roce 2016 začala například jistá Texasanka po operaci čelisti mluvit jako rodilá Britka. V roce 2004 byl zaznamenán příběh šedesátileté Britky Lyndy Walkerové, která po mrtvici začala mluvit s jamajským přízvukem.

TIP: Tohle není můj hlas! Vzácné onemocnění „přičarovalo“ Angličance silný cizí přízvuk

Ve vzácných případech dokonce nemusí syndrom cizího přízvuku doprovázet žádná zjevná příčina. Dokládá to například případ Emil Eganové, která se narodila a vyrostla v anglickém Essexu. Přestože se nikdy neučila žádný cizí jazyk, začala ve svých 31 letech mluvit se silným cizím akcentem. Rodilá Angličanka začala zničehonic znít jako ruská nebo polská přistěhovalkyně.


Další články v sekci