Čína jako první na světě vypustila satelit pro kvantovou komunikaci
Družice, která má zabezpečit komunikaci mezi vesmírem a Zemí, má podle čínských odborníků obrovský potenciál pro přenos citlivých zpráv pomocí fotonů
Kvantové kryptografické kanály neslouží přímo k přenosu tajné informace, ale k výrobě a zároveň distribuci náhodného klíče sloužícího k dešifrování zpráv. K tomu jsou využívány fotony - kvantově provázané světelné částice.
Provázání funguje takovým způsobem, že pokud vykonáme akci nebo změříme stav jedné částice, okamžitě (bez ohledu na vzdálenost) se změna projeví na jiné částici. Jakýkoli pokus útočníka o odhalení klíče přenášeného pomocí kvantově provázaných fotonů změní stav systému. Kvantová kryptografie tak umožňuje spolehlivou detekci odposlechu. Celosvětovou kvantovou informační síť chce Čína spustit v roce 2030.
Technologie pro armádu i civilní účely
Nový satelit byl vypuštěn z vesmírného střediska Ťiou-čchüan, které se nachází v poušti Gobi v odlehlé severozápadní provincii Kan-su. Družice dostala jméno Mo-c' na počest čínského filozofa z 5. století př. n. l.
„Satelit by během své dvouleté mise měl položit základy pro bezpečnou komunikaci přenosem kvantového klíče z vesmíru na Zemi,“ uvedla oficiální tisková agentura Nová Čína. Technologie má být využívána v oblasti obrany, pro vojenské účely, ale i v oblasti financí.
Vypuštěná družice má testovat bezpečnou komunikaci mezi Pekingem a 2 500 kilometrů vzdáleným Urumči, které je hlavním městem neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Pokud se satelit osvědčí, plánují čínské úřady na oběžnou dráhu vyslat další satelity Mo-c'-2 a Mo-c'-3.