Charles Manson: Šílený příběh šíleného zločince

O čem si myslíte, že zpívali legendární Beatles? O lásce? Podle Charlese Mansona předpovídá Bílé album z roku 1968 přicházející apokalypsu. Tenhle příležitostný muzikant dělal všechno pro to, aby přišla co nejdříve. Na šílené řádění jeho nohsledů doplatilo osm lidí

21.11.2017 - Kamila Hamalčíková



Svět se ponoří do chaosu, když se černoši vzbouří proti nadvládě bělochů. V krvavé válce, kterou mnoho lidí nepřežije, zvítězí černá rasa. Aspoň tak si písně Beatles z desky The White Album vykládal Charles Manson, hlava skupiny fanatiků, která hltala každé jeho slovo. Jenže slíbená apokalypsa stále nepřicházela a Manson cítil, že to může otřást jeho pozicí neomylného guru. 

Své ovečky proto přesvědčil, že je třeba ukázat černochům, jak rozpoutat rasovou válku. Události, které následovaly, se zapsaly do historie jako jedna z nejbrutálnějších sérií vražd. Na začátku se přitom Rodina, jak si skupina Mansonových následovníků dala říkat, podobala každé jiné skupině hippies, jichž během éry květinových dětí v šedesátých letech vznikl nespočet. Jenže místo aromatické vůně lehkých drog a poselství o míru za sebou tato skupina zanechávala pořádně krvavé stopy.

Matka ho prodala za pivo

Muž, který měl šílené řádění na svědomí, se narodil v roce 1934 jisté Kathleen Maddoxové. Ta původně vyrůstala v přísně náboženské rodině, ale brzy se vzbouřila a utekla v patnácti letech z domu. O rok později v roce 1934, již porodila své první dítě. Syn zprvu zapsaný jako Bezejmenný Maddox později dostal jméno Charles Milles Manson. Příjmení Manson získal po tehdejším partnerovi své matky a svého biologického otce nejspíš nikdy nepoznal. 

Kathleen kromě promiskuitního života holdovala alkoholu. Jednou, když jí chyběly peníze na další rundu, navrhla bezdětné číšnici, že jí prodá svého syna za půllitr piva. Číšnice jí nalila další sklenici. Kathleen ji do sebe otočila a lokál opustila bez malého Charlieho. Pár dnů se o něj skutečně starala servírka, než chlapce našel jeho strýc a přivedl ho zpátky k matce.

Protože Kathleen strávila část Mansonova mládí ve vězení kvůli různým krádežím, často se o něj starali jeho další příbuzní. Manson se dostal do výchovy své extrémně pobožné babičky, občas ho hlídal i strýc. Ten však jednoho dne, zrovna když měl chlapce na starosti, spáchal sebevraždu. Ideální nebyla ani výchova dalšího ze strýců. Považoval synovce za příliš zženštilého, a tak ho na první školní den oblékl jako děvče.

Když se Kathleen vrátila z vězení, snažila se dát syna do pěstounské péče, protože Manson překážel jejímu tehdejšímu partnerovi. Charles se nakonec dostal do nápravného zařízení pro mladistvé, ze něhož později utekl k matce. 

Zloděj aut a pasák

Kvůli drobným krádežím na počátku puberty následoval kolotoč umísťování do polepšoven a útěků z těchto zařízení. V jednom z těchto ústavů byl prý Manson sexuálně zneužíván. V sedmnácti letech vyměnil polepšovnu kvůli překročení hranice v kradeném autě za vězení. Krátce poté, co ho propustili, se zamiloval a rychle oženil se servírkou Rosalie Willisovou

Rodinu živil příležitostnými výdělky a kradením aut. Půl roku po svatbě byli Manson s těhotnou manželkou chyceni při jízdě v kradeném autě a Charles tak mohl oslavovat narození svého syna pouze ve vězeňské cele. Matka i manželka pravidelně Mansona navštěvovaly, ale Rosalie začala žít s jiným mužem. Ve stejném roce, kdy Manson opustil vězení, dostal soudní rozhodnutí o rozvodu. 

Dál se živil jako pasák nebo padělal peníze. Opět ho přistihli při činu, ale srdceryvná výpověď Candy Stevensové, která tvrdila, že by si nemohla odsouzeného Mansona vzít za manžela, obměkčila srdce poroty a Charles byl podmínečně propuštěn, aby se mohl podruhé oženit. Později se zjistilo, že Stevensová byla prostitutka a její dojemný příběh měl jen Mansona uchránit před pobytem za mřížemi. Marně. Za činnost pasáka brzy opět skončil ve vězení. Když v roce 1967 ve  dvaatřiceti letech opouštěl celu, měl dost ponurou bilanci: polovinu života strávil buď v nápravných zařízeních, nebo ve vězení

Guru hippie komunity

Kromě mistrovsky zvládnuté techniky, jak manipulovat s lidmi, se ve vězení naučil hrát na kytaru a začal se zajímat o scientologii. V Kalifornii se Manson setkal s mladou Mary Brunnerovou, která působila jako knihovnice na univerzitě. Dovolila, aby se k ní nastěhoval. Přes počáteční nevoli nakonec svolila také k tomu, aby si do jejich domu vodil i další ženy. Nakonec zde žili spolu s dalšími osmnácti ženami. 

Časem se přestěhovali do San Francisca, centra kultury hippie, kde Manson kolem sebe shromáždil dvacet až třicet věrných oveček, kterého ho považovaly za proroka. Většina členů Rodiny byly ženy. Nejdřív se bavili jako ostatní květinové děti, zkoušeli drogy, tančili nazí kolem ohně a sem tam ukradli staré auto, aby ho mohli přestříkat pastelovými barvami a projet se v něm napříč Spojenými státy.

Charles Manson ale toužil po něčem větším, než být vůdcem skupiny poblouzněné juchající mládeže. Chtěl se stát rockovou hvězdou. Měl štěstí, protože když dvě členky Rodiny stopovaly u silnice do San Francisca, odvoz jim nabídl Dennis Wilson, bubeník skupiny Beach Boys. Ženy zůstaly ve Wilsonově domě přes noc. Bubeník ráno odjel do nahrávacího studia, a když se vrátil, našel ve své vile tucet nových tváří.

Umělci neplatí nájem

Při setkání s Mansonem se Wilson nechal přesvědčit k poskytnutí své rezidence jako příbytku pro členy Rodiny. Zakrátko se jejich počet ve Wilsonově domě zdvojnásobil. Oba muže sblížila společná láska k hudbě. Wilson představil Mansona jako nadějného zpěváka dalším lidem z hudební branže a nechal ho nahrát ve studiu několik písní. Kromě toho několik měsíců platil výdaje Rodiny, kam spadaly i účty za léčbu kapavky a zničení vypůjčeného Wilsonova auta. Ovšem stejně jako Manson mohl i bubeník Beach Boys využívat ženy z Rodiny jako ochotné služky, a tak platil dál.

Až bubeníkův manažer vyhnal příživnickou Rodinu z hudebníkova domu a skupina se usídlila na Spahnově ranči, který dříve sloužil jako kulisa pro westernové filmy. Budovu opravili a za občasný sex jedné dívky z Rodiny s osmdesátiletým slepým vlastníkem ranče zde mohli zůstat. Ranč se stal brzy známým místem divokých sexuálních orgií. Zde se také ke skupině přidal Charles „Tex“ Watson, který hrál později velkou roli při masakrech spáchaných na Mansonův příkaz. Alternativním úkrytem pro Rodinu se staly i dva málo využívané ranče poblíž kalifornského Údolí smrti. 

Čekání na apokalypsu

Koncem roku uslyšel Charles Manson spolu s Watsonem poprvé Bílé album od Beatles. Podle Mansona jejich písně předpovídaly rasovou válku černých proti bílým, která přijde v roce 1969, a podporovaly utlačovanou černou menšinu, aby se zbavila svých okovů a zahájila revoluci proti bílé nadvládě. Krvavá válka dosáhne apokalyptických rozměrů, kdy přežije jenom hrstka vyvolených, hlásal Manson. Katastrofické vize podporoval také nedávný úspěšný atentát na vůdce černochů, Martina Luthera Kinga. 

Od té doby se Manson stal doslova posedlý vším okolo Beatles. Čtveřici z Liverpoolu pokládal za čtyři anděly z biblické Knihy zjevení, která se také nazývá Apokalypsa. Sebe považoval za pátého anděla, který má klíč od bezedné propasti. V Poslední soudný den pátý anděl vypustí z propasti kobylky a štíry. Manson ve svých proslovech k Rodině často citoval Bibli a Beatles. Členové Rodiny budovali podzemní úkryty v kalifornské poušti, kde měli celou zkázu přečkat. Rovněž kreslili podrobné mapy pouště a kradli auta, která předělávali na pouštní buginy, aby se lépe připravili.

Krvavé vzkazy

Jenže, jak už to bývá s každou předpovídanou apokalypsou, ona ne a ne přijít. Proto se Manson rozhodl, že musí černochům ukázat, jak se rozpoutává konec světa. Manson nejdřív podvedl černého drogového dealera Bernarda Crowea. Okradený Crowe pak vyhrožoval likvidací členů Rodiny, a tak ho Manson zastřelil. Tedy alespoň si to myslel.

Později ve zprávách viděl informaci o zabitém členovi Černých panterů, což byla skupina černošských extrémistů, a považoval to za důkaz začátku zkázy. Nešlo však o Crowea, jak se Manson domníval. Dealer byl jen postřelen a nakonec přežil. Policii nic nenahlásil.

Manson krátce poté sepsal seznam „prasat určených na porážku“, na jehož základě členové Rodiny zavraždili prvního člověka – bělocha Garyho Hinmana, jehož krví napsali na zeď sousloví „politické prasátko“ a vedle něj otiskli černou panteří pracku. Chtěli, aby to vypadalo jako vražda spáchaná Černými pantery. Ovšem apokalypsa byla stále v nedohlednu.

A tak Manson 8. srpna 1969 nařídil, aby tři členky Rodiny a Charles „Tex“ Watson šli do vily na losangelské Cielo Drive, kde předpokládal výskyt bohaté bělošské smetánky. Úkol měli jediný: zabít každého, koho potkají.

Než skupina vstoupila do domu, odstřihla telefonní dráty, aby oběti nemohly zavolat o pomoc. Uvnitř našla skupina fanatiků čtyři lidi a také těhotnou herečku Sharon Tateovou, tehdejší manželku režiséra Romana Polanského. Nesmilovali se nad nikým. Všichni zemřeli buď na následky střelných zranění nebo po mnohonásobných bodných ranách noži. Tateovou, která byla v osmém měsíci těhotenství, si nechali na konec. Prosila je o to, aby ji kvůli nenarozenému dítěti ušetřili. Navrhovala dokonce, aby jí pomohli dítě porodit a pak ať ji zabijí. Vrazi s ní ale neměli ani špetku slitování. Umlčelo ji šestnáct ran nožem. Její krví pak jedna z fanatiček napsala na vchodové dveře slovo „pig“, česky prase.

Jeden masakr nestačil

Hned další den po hrůzném činu byl podobným způsobem zavražděn manželský pár bílých podnikatelů LeBiancových. Zdi i dveře od ledničky pokryly krvavé nápisy jako válka, smrt prasatům nebo Helter Skelter. Poslední slovo znamenalo podle Mansona synonymum pro apokalypsu.

Manson při masakru dával pozor, aby se všichni účastnili zabíjení, ale sám na nikoho nevztáhl ruku. Potom určil trojici, která měla vykonat další masakr, zatímco zbylá trojice měla jet po vraždě stopem zpět na Spahnův ranč. Třetí masakr se ale nekonal, protože si určené trio spletlo byt, kde mělo zaútočit, a po zjištění svého omylu fanatici z místa činu utekli.

Los Angeles zachvátila panika, město ochromil strach. Stalo se něco neuvěřitelného – tentýž měsíc policisté zatkli členy Rodiny kvůli krádežím aut, ale pro nedostatek důkazů je museli propustit. Netušili, že mají co dočinění s brutálními vrahy, po kterých pátraly stovky kriminalistů. Znovu celou skupinu zatkli koncem podzimu kvůli dalším krádežím aut. Jedna z členek Rodiny pak v cele vyprávěla svým spoluvězeňkyním o spáchaných masakrech. Nebýt toho, policie by stále žádnou souvislost netušila.

Později jiná členka Rodiny souhlasila s výpovědí proti Mansonovi a jeho skupině výměnou za svou beztrestnost. Její verzi nakonec potvrdila i shoda nalezených otisků prstů na místě vraždy s členy Rodiny.

Místo popravy devět doživotních trestů

Charles Manson se konečně ocitl před soudem a zodpovídal se ze svých ohavných činů. Během probíhajícího soudního procesu si na čelo namaloval písmeno X. Jelikož soudci zamítli jeho žádost, aby se hájil sám, symbolicky se takto vyškrtnul ze světa, kde mu bylo odepřeno právo mluvit sám za sebe. Jeho příznivci, kteří okupovali prostranství před soudní budovou, následovali jeho příkladu.

Přestože nejvíc vražd měl na svědomí Charles „Tex“ Watson, všem členům Rodiny, kteří se účastnili masakrů, byla přisouzena stejná zodpovědnost a vina. Jen tak mohl být ke smrti v plynové komoře odsouzen i Manson, jehož rukou ve skutečnosti nikdo nezemřel. Nejvyššímu trestu ale i tak unikl. Po zrušení poprav v Kalifornii byl trest změněn na devítinásobné doživotí

Jeho doživotní trest se naplnil v neděli 19. listopadu 2017, kdy ve věku 83 let zemřel v nemocnici přirozenou smrtí.

 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia, Wikipedia, theatlantic.com


Další články v sekci