Bohulibé skutky bratra Palečka: Seznamte se s šaškem Jiřího z Poděbrad

Dvorní šašci se na dvoře těšili zvláštnímu postavení. Platilo to i pro populárního Palečka

14.03.2017 - Andrea Poláčková



Je zřejmé, že Paleček byl populární postavou, na níž se v lidové tradici „lepily“ příhody. Podobně nemůžeme věřit všemu, co říká takzvaný Budapešťský rukopis artikulů bratra Palečka, jenž vznikl na počátku 16. století v okruhu Jednoty bratrské a promítl do jeho postavy určitý mravní ideál.

Palečkovy příhody

Rukopis udává, že Paleček „jsa řádu a života rytířského, velmi šlechetného, králi velmi milý i vzáctný byl i každému dobrému (…)“. Byl to tedy nižší šlechtic a pocházel nejspíš ze vsi Páleček na Slánsku poblíž Velkého Pálče, rodiště někdejšího Husova druha Štěpána z Pálče, nebo na Kouřimsku poblíž Lipan. Krále oslovoval „bratře“ a sám byl velmi pravděpodobně členem Jednoty bratrské. Rukopis praví, že Paleček se často účastnil jednání královské rady a hodnotil počínání členů, takže ti na něj „velkou péči (zlost) mívali“.

Jindy útočil na kanovníky, až jeden Jiřího prosil: „Králi, prosím tebe, ať nám ten dobrej muž dá pokoj!“ Leč král měl svého šaška velmi rád a jak praví poslední artikul rukopisu, když roku 1470 nebo 1471 zemřel, „král Jiří velmi teskliv byl a nedlouho po něm živ byl“.

A v čem vlastně spočívalo Palečkovo šaškovství? Slyšte na závěr tuto, snad nejznámější příhodu: „Jednoho času v pátek šel mezi mládence do královské světnice, kterýž nemívali dobrých ryb na svém stole.

Tehdy Paleček vzal sobě tu jednu plotku a přičinil ji k uchu a ptal se jí, ví-li co vo jeho bratru, potom druhé i třetí ptaje se na svého bratra. A ty mládenci dali se v smích, až se král voptal, co se to děje, a maršálek pověděl: ‚Bratr Paleček sedí mezi mládenci u stolu a mluví s rybami.‘ A král řekl: ‚Co tam činíš? Proč k nám k stolu nejdeš?‘ I řekl Paleček: ‚Bratře králi, povímť. Měl sem bratra rybáře: utopil se, a tak se těchto ryb ptám, vědí-li co vo něm.‘ A král jemu řekl: ‚Což voni tobě praví?‘ A Paleček řekl: ‚Tak praví, že sou oni velmi mladé a že o tom nic nevědí, než abych se ptal těch starejch, které sou na tvé míse.‘

A tak král kázal svému kraječi naklásti co největších ryb na talíř a donésti Palečkovi. A tak jest Paleček nakrmil ty mládence starejmi i dobrejmi rybami.“

  • Zdroj textu

    Živá historie 7/2016

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci