Australské hypersonické letadlo má zlevnit dopravu satelitů na oběžnou dráhu
Australská společnost Hypersonix Launch Systems představila koncept ekologicky šetrného způsobu vynášení satelitů do vesmíru pomocí opakovaně použitelného hypersonického letadla
Australská společnost Hypersonix Launch Systems vyvíjí hypersonické letadlo, které má zlevnit dopravu satelitů na oběžnou dráhu a učinit ji dostupnější a ekologičtější. Letadlo je součástí opakovaně použitelného nosného systému poháněného „zeleným“ vodíkem, který by dopravoval malé satelity na oběžnou dráhu bez emisí uhlíku. Nosný systém známý jako Wirraway se skládá z letadla nazvaného Delta Velos Orbiter a prvního stupně nosné rakety Boomerang. Obě části jsou opakovatelně použitelné.
TIP: Podivínský jihoafrický miliardář představil dopravní letadlo budoucnosti
Koncept vypadá poměrně jednoduše – nosič Boomerang má letoun Orbiter Delta Velos urychlit na Mach 5, a poté se vrátit zpět na základnu. Orbiter by následně i s nákladem pokračoval v cestě maximální rychlostí Mach 12 a po dosažení horních vrstev atmosféry (zhruba 40 kilometrů nad zemským povrchem) by vypustil družici s nákladem. Ta by satelity nebo jiný až 50 kilogramů těžký náklad dopravila na nízkou oběžnou dráhu Země (LEO) nebo heliosynchronní dráhu (SSO).
Delta Velos Orbiter mají pohánět čtyři scramjetové motory Hypersonix Spartan vyrobené z 3D tištěných komponent z keramických kompozitů (CMC). Výhodou scramjetového motoru Hypersonix Spartan je, že je samozápalný, opakovaně použitelný a neobsahuje žádné pohyblivé části, což má zvyšovat jeho spolehlivost. Podle Hypersonix Launch Systems jde o uhlíkově neutrální pohon – jako palivo mu slouží vodík generovaný pomocí solární energie a emitující pouze vodní páru. Tým HLS doufá, že by se Delta Velos Orbiter mohl do vzduchu podívat koncem roku 2024.