Anglickou královnou jsem já: Intriky proti tetičce stály Marii Stuartovnu hlavu

Skotská ani francouzská koruna jí nestačila. Když začala pošilhávat po té anglické, stáhla se nad Marií Stuartovnou mračna...

20.05.2018 - Alžběta Nagyová



Stuartovci vládli od počátku 14. století Skotsku, od počátku 17. století Anglii a hned počátkem 18. století pak celé Velké Británii. Skotský král Jakub VI. se po smrti anglické královny Alžběty I. v březnu 1603 stal králem Anglie coby Jakub I. Stuart. Ta byla poslední panovnicí z rodu Tudorovců a jeho pratetička. Ze svého nástupce by však velkou radost neměla. Jakub byl synem její velké sokyně a nepřítelkyně Marie Stuartovny. Alžběta na ni celý život žárlila a nakonec ji nechala popravit. Jaký byl život této skotské královny a matky anglického krále?

Neoficiální anglická královna

Marie Stuartovna se narodila 8. prosince 1542 ze svazku skotského krále Jakuba V. a francouzské šlechtičny Marie de Guise. Už v šesti dnech se stala královnou, když její tatínek umřel na choleru. O šest let později pak coby mladičká nevěstinka dauphina Františka putovala do Francie, kde se jí dostalo výchovy společně s ostatními dětmi krále Jindřicha II. V dubnu 1558 uzavřela ve věku 15 let plánovaný sňatek se svým čtrnáctiletým snoubencem. Po dvou měsících se po boku svého novomanžela stala královnou Francie a po dvou letech také vdovou.

V devatenácti se vrátila do rodného Skotska, kde se brzy nechala titulovat anglickou královnou (byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora). Po smrti Marie I. Tudorovny totiž neuznala za právoplatnou anglickou královnu Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolene. O získání anglického trůnu se sice nikterak nesnažila, nikdy ale neprohlásila, že se jej zříká.Snadno se jí ale nežilo. Ve Francii byla pokřtěna a jako katolička to měla ve Skotsku s protestantskou šlechtou a duchovními více než těžké... 

Útěk do Anglie

Po necelých čtyřech letech se podruhé vddala. Ženichem byl tentokrát její příbuzný Jindřich Stuart, Lord Darnley. Po roce se jim narodil syn Jakub, rodinné štěstí ale netrvalo dlouho. V roce 1567 byl Lord Darnley brutálně zavražděn.

„Za vším stojí královna,“ neslo se podhradím. Marie na to nedbala a ještě v témže roce se provdala za Jamese Hepburna, hrabě Bothwella. Ten byl přitom viněn z Darnleyovy vraždy! To už bylo na mocné protestanty příliš. Krásná královna byla uvězněna na zámku Lochleven a v červenci 1567 podepisala abdikaci ve prospěch svého syna Jakuba. Bothwell uprchl do Skandinávie a Marie do Anglie, kde doufala, že jí pomůže její královská tetička Alžběta.

Panovnice ale ani v nejmenším nezapomněla, že ji Marie nepovažovala za dost dobrou pro trůn. Navíc Mariin nárok na anglickou korunu uznávali i někteří šlechtici. Proto ji Alžběta raději nechala internovat.

Plešatá panovnice

Z vězení si Marie dopisuje se svým katolickým obdivovatelem Babingtonem, který plánuje její osvobození. Jeho plány ale odhalí Alžbětini přisluhovači a nasadí na zamilovaného šlechtice špeha. Ten mu vnukne myšlenku na atentát na královnu. Tak by Marie byla svobodná a navíc by mohla usilovat o korunu!  Babington to v dopisech navrhne Stuartovně a ta také písemně souhlasí.

TIP: Image na prvním místě: Proč se Alžběta I. neobešla bez okázalých šatů a doplňků?

Alžběta získává potřebný důkaz a Marie je odsouzena k smrti za podporu katolické opozice a usilování o život anglické královny. K popravě došlo 8. února 1587 a katovi k vykonání rozsudku nestačily ani dva údery. Stuartovninu hlavu od těla oddělil až ten třetí! Když ji poté chtěl mistr popravčí zvednout a ukázat lidu, jak bývalo zvykem, spadla mu uťatá hlava na zem. Marii totiž samým trápením v žaláři vypadaly vlasy a nosila paruku!


Další články v sekci