Americko-slovenská princezna: Gladys Vanderbiltová se přijela do Evropy provdat

Dětství prožila v New Yorku a čekal ji život v luxusu. K úplnému štěstí jí scházelo to, po čem tehdy zatoužila nejedna mladá bohatá Američanka – šlechtický titul. S pohádkovým věnem vyrazila do Evropy hledat svého prince…

29.10.2024 - Jana Ládyová



Gladys Vanderbiltová, pravnučka amerického železničního magnáta Cornelia Vanderbilta, se narodila jako nejmladší ze sedmi dětí. Rodiče mohli všechny své děti více než dobře zabezpečit a poskytnout jim také náležité vzdělání. Gladys zdědila po otci 25 milionů dolarů, po matce dalších pět milionů, což by dnes znamenalo majetek ve výši přibližně 970 miliónů dolarů. 

Setkání v Berlíně 

Když vyrostla Gladys v opravdovou krasavici, rozhodla rodinná rada, že ji matka vezme do Evropy poohlédnout se po ženichovi se šlechtický titulem. Když v roce 1907 potkala na plese v Berlíně uherského hraběte Lászla Széchényiho, byla z toho láska jako trám! Měla tedy štěstí! O jejich honosné svatbě, která se konala v roce 1908 v New Yorku, se psalo i v New York Times.

Brzy po ní novomanželé odjeli na panství rodiny Széchényiů do oblasti Vihorlat na východní Slovensko, součásti Rakousko-uherské monarchie. Tam se Gladys zamilovala podruhé. Tentokrát do nádherné, nedotčené přírody v pohoří Vihorlat. Údolí potoka Okna s jezerem Morské oko ji fascinovalo natolik, že se po čase rozhodla v blízké vesničce Remetské Hámre postavit letní sídlo, aby zde mohla se svou rozrůstající se rodinou trávit vždy několik měsíců v roce. 

Kariéra? Peníze? 

Krátce před válkou rodinnou idylu pokazil nepodařený pokus hraběte Széchényiho o zhodnocení společného majetku. Nešťastná investice spolkla několik milionů dolarů z Gladysina věna a způsobila mezi manžely neshody, které se jim však podařilo překonat. László navázal na diplomatickou kariéru svého otce, velvyslance v Římě, a roku 1922 byl jmenován prvním maďarským velvyslancem v USA. 

Széchenyiům se narodilo během patnácti let pět dětí − samé dcery. Čtyři z nich se, vědomy si svého původu, provdaly za příslušníky významných evropských šlechtických rodů, jen ta nejstarší si našla ženicha v Americe, dědice z „nechutně bohaté“ rodiny. 

Hraběcí pár. (foto: Wikimedia Commons, Mór Erdélyi, PDM 1.0)

Nejmladší z dcer Széchényiů, Ferdinandine, trpěla od útlého dětství vážnými dýchacími potížemi, což byl také jeden z důvodů, proč se Gladys opakovaně vracela do rodinného sídla na Slovensku. Jelikož pobyt u jezera dcerce zdravotně prospíval, nechala hraběnka přímo u Morského oka postavit menší zámeček. A dostala další skvělý nápad! V Remetských Hámroch zřídila dětskou ozdravovnu, do níž jezdili malí pacienti z celého kraje.

Vykořisťovatelka? 

Hraběnka Gladys byla mimořádně štědrá žena se silným sociálním cítěním. Obnovila těžbu železné rudy, v blízkosti obce založila pilu, kde zaměstnávala desítky vesničanů. Platila dětem obědy ve škole, pamatovala i na nemajetné. Nechala vybudovat dodnes fungující vodovod. V roce 1929 se také zasloužila o elektrifikaci vesnice a financovala i výstavbu malé vodní elektrárny s Kaplanovou turbínou. Kromě toho organizovala procházky po okolí a výrazně přispěla k rozvoji turistického ruchu, když nechala zřídit úzkokolejnou železnici, která přivážela rekreanty až k Morskému oku. Jezdila sem až do začátku druhé světové války, i když už v roce 1938 ovdověla. Gladys Vanderbiltová Széchényi byla v oblasti Vihorlatu mimořádně oblíbená. Byla pro zapomenutý kraj opravdovou spásou.

Po roce 1948 jí jako „vykořisťovatelce“ komunisté zabavili veškerý majetek a v jejím bývalém sídle v Remetských Hámrech zřídili střední lesnickou školu. Gladys Vanderbiltová zemřela v New Yorku v roce 1965.


Další články v sekci