Američan uvařil pivo podle 3 500 let starého egyptského receptu

Americký nadšenec se rozhodl vyzkoušet, jak chutnalo pivo, které před 3 500 lety popíjeli staří Egypťané. Recepturu k jeho výrobě mu prozradil papyrus z Luxoru. 

06.07.2024 - Martin Reichman



Během restrikcí souvisejících s koronavirovou pandemií začali lidé po celém světě zhusta objevovat nevšední koníčky. Bývalý videoherní návrhář a designér původního Xboxu Jonathan „Seamus“ Blackley tak například objevil vášeň pro domácí pečení kváskového chleba. Vášní Dylana McDonnella z Utahu byl vždy spíše chléb tekutý. Inspirován Blackleyho pokusem o upečení chleba podle starověké receptury, pustil se Dylan do domácího vaření piva podle 3 500 let staré egyptské receptury.

„Vaření piva a vymýšlení nových pivních příchutí mě vždycky zajímalo. Zároveň mám bakalářský a magisterský titul z blízkovýchodních studií, takže šlo vlastně o přirozené spojení zájmů,“ popisuje svou motivaci Dylan McDonnell pro web All That's Interesting.

Osvěžení, které zahání žízeň

Recepturu získal Dylan z Ebersova papyru – staroegyptského dokumentu, zaznamenávajícího vědomostmi o léčivých prostředcích dávných Egypťanů. Dokument, který byl nalezen na konci 19. století v Luxoru, byl sepsán někdy okolo roku 1550 před naším letopočtem a v současné době se nachází v knihovně Lipské university v Německu. Kromě popisu léčivých bylin a postupů k přípravě léčebných směsí obsahuje Ebersův papyrus i řadu původních receptur, včetně receptury k výrobě piva.

A z čeho dávní Egypťané pivo vařili? Mezi nejčastěji zmiňované ingredience patří pouštní datle, jemenský pouštní jujubový med, egyptské fíky, izraelské zlaté rozinky, kmín, kadidlo, plody jalovce a také karob – plody středomořského rohovníku obecného.

Přestože sehnat všechny ingredience nebylo vůbec snadné, zvlášť egyptské fíky představovaly celkem oříšek, nakonec se Dylanovi podařilo vše potřebné shromáždit, včetně téměř 3 000 let starých kvasnic. Letos v lednu se tak mohl konečně pustit do vaření piva podle 3 500 let staré receptury.

Staroegyptské pivo je podle jeho tvůrce „osvěžující a zažene žízeň“, na druhou stranu je jeho chuť výrazně jiná než většina dnes vyráběných piv, hlavně díky velkému podílu ovoce a absenci chmele.


Další články v sekci