100+1 zahraniční zajímavost 7/23: Dějiny spláchnuté do kanálu
Ještě relativně nedávno evropské metropole doslova tonuly ve výkalech a tristní situaci nijak neřešily: Řeky sloužily jako septiky, vylévání splašků z okna znamenalo hygienický standard a ve vodě se množily bakterie cholery. Už antické civilizace si přitom dokázaly s problémem poradit…
Ať chceme nebo ne, tvoříme součást přírody – a tak to také zůstane, dokud nezvládneme přepsat své vědomí do počítače a definitivně se oddělit od fyzických těl. Do té doby budeme muset vydržet vše, co se odehrává v našich útrobách, včetně nutného „koloběhu potravy“. K čemu směřuje tak rozvláčný úvod? Ano, k tématu, jež se v literatuře i filmech řeší jen pramálo, neboť se jedná o záležitost nedůstojnou. A pokud už na ni explicitně dojde, pak jen ve velmi pokleslých komediích. Mluvíme o, ehm… vyměšování.
Ať již použijeme vznešenější odborný výraz „defekace“, nebo velmi lidové „pokládání káblu“, zmíněnou činnost sdílíme všichni – od žebráků po krále. I ti nejslavnější, nejmocnější či nejchytřejší lidé planety se musejí pravidelně odebírat do soukromí, aby si ulevili. A přitom si čtou, přemýšlejí, nebo si hrají s mobilem. Jen málokdo si ovšem uvědomuje, jak úžasnou věc porcelánová mísa představuje a jak dokonale čistým jsme dokázali celý proces učinit. Obyvatelé chudších oblastí si stále musejí vystačit prakticky jen dírou do země, která však alespoň ústí do kanalizace. Lidem v nejvíce zaostalých regionech pak nezbývá než se spokojit v lepším případě s latrínou za domem a v tom horším s igelitovými pytlíky, které se po vykonání potřeby vyhazují i s obsahem na ulici…
Řešení přitom znali již starověcí Číňané před 2 400 lety. Každopádně, vznik splachovacích záchodů a funkční kanalizace vyžadoval skutečný inženýrský um i masivní zdroje k jejímu vybudování a dovolit si je mohly jen vyspělé civilizace – což platí úplně stejně i dnes. Až tedy příště usednete na svůj porcelánový trůn, nezapomeňte spolu s anděly zvolat „haleluja“ za tento báječný a vskutku pokročilý vynález. Více se o jeho historii dozvíte v novém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.