100+1 zahraniční zajímavost 2/24: Faraonova hrobka z bláta

Pyramidy jsme si zvykli vnímat coby symbol stability, která překlene tisíciletí. Ne vždy se ovšem jednalo o úžasné výtvory geniálních architektů. Více se o stavitelských přešlapech dočtete v novém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.  

10.01.2024 - David Bimka



Všimli jste si, jak mají lidé z profesí nakládajících s tvrdými daty a fakty tendenci „ohrnovat nos“ nad estetikou a dojmy? Statik ví, jak má vypadat solidní stavba, ale architekt ho nutí vymýšlet stále rafinovanější způsoby, jak ji nechat třeba balancovat na špičce. Sociolog lidem předkládá údaje o stavu společnosti a očekává, že se budou rozhodovat racionálně – zatímco oni obdivují demagogického politika jen proto, že umí dobře prodávat vtipy. A lékař popíše, jak efektivně bojovat s viry, jen aby se pacient obratem začal prolévat naředěným savem, protože mu to dává větší smysl… 

Ať chceme nebo ne, „dojmologie“ hýbe světem – nejen v politice, ale i v byznysu a zábavě, zkrátka všude. Představa o lidech jako racionálních stvořeních je zcela mylná. Jeden můj přítel kdysi trefně poznamenal, že lidská společnost je „parta naštvaných šimpanzů, kteří se naučili číst“. Hlas rozumu vždycky zanikne v kakofonii vášní, dojmů a pocitů – věcí niterně spojených s estetikou. Když se nám něco líbí, přikládáme tomu váhu. Římský myslitel Tertullianus si svou víru, že jej ukřižovaný židovský odsouzenec může vykoupit, obhájil slovy: „Věřím, že vstal z mrtvých, protože je to nemožné.“ 

Jde o jediný důvod, proč lidstvo vynakládá ohromné úsilí, které začalo už jeskynními malbami. Je to „wow“ efekt. Je to ohromení duše, tobogán pocitů. A je to také důvod, proč si faraoni nechali stavět impozantní pyramidy. Jejich počátky však byly méně slavné, než se dnes zdá, a ve skutečnosti dokládají, jak moc se svým předkům podobáme. Také se občas nad nějakým nevydařeným stavebním projektem podivíte, jak mohl někdo pokazit tak velkou a nákladnou stavbu? Zkuste si potom představit pocity faraona Amenemheta, kterému architekti vybudovali hrobku z nepálených cihel – v záplavové oblasti. Více se o zmíněném pomníku nekompetentnosti dozvíte v novém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.  

100+1 zahraniční zajímavost 2/2024


Další články v sekci