Pokud jste někdy večeřeli ve skutečné indické restauraci, možná jste byli překvapeni, že místo talíře používají indičtí restauratéři banánové listy. Nápad se zalíbil majitelům sítě thajských supermarketů a část jejich produkce je tak servírována v banánových listech převázaných provázkem z bambusu. Jde o zajímavý způsob, jak omezit produkci plastů.
Roboti se dnes prosazují ve stále větší míře – jsou zpravidla levnější než lidé a v práci přesnější a rychlejší. Za všechny zmiňme například zajímavý projekt Larvalbot, který od loňského roku úspěšně obnovuje korálové útesy u pobřeží Austrálie.
S koráli souvisí i další dobrá zpráva, tentokrát z druhé strany světa – americkým vědcům se ve spolupráci s britskými kolegy podařilo úspěšně rozmnožit koráli v akváriích. Cílem jejich snah je osídlit velký útes u pobřeží Floridy. Pokud bude projekt úspěšný, mohlo by to znamenat záchranu velkých bariérových útesů.
Peruánská vláda podepsala dohodu o udržitelné produkci palmového oleje. Dohoda má být naplněna do konce roku 2021 a měla by významným způsobem omezit odlesňování na území této jihoamerické země. Peru se tak po Kostarice stává druhou zemí v této oblasti, která dohodu ratifikovala.
Mexické profesorce Sandře Pascoe Ortizové se podařilo vyvinout nový typ biologicky rozložitelného plastu. Základem pro výrobu tohoto nového ekologického materiálu je šťáva z kaktusů. Pokud je tento plast uložený v půdě, rozkládá se zhruba během měsíce, ve vodě pak dokonce během několika dnů. Na rozdíl od tradičních plastů není k jeho výrobě zapotřebí žádná ropa.
Populace keporkaků se zvýšila a tito kytovci se opět vracejí k jihoamerickým břehům. Zatímco v 50. letech čítala populace v jihoamerických vodách pouhých 440 kusů a byla na pokraji vyhynutí, nyní jejich počty vědci odhadují na zhruba 25 tisíc. Zásadní vliv na obnovu populace keporkaků měl podle odborníků zákaz jejich lovu ze 70. let minulého století.
V indické vesnici Piplantri vysazují rodiče za každou narozenou holčičku 111 stromů. Od roku 2006 tak zde bylo vysazeno okolo 350 tisíc nových stromů. Vesnice tak bojuje proti stigmatizaci chromozomu XX a číslo 111 je zde považováno za symbol úspěchu.
Mezinárodní agentura IRENA (Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii) zveřejnila studii, která ukazuje, že kapacita energie z obnovitelných zdrojů nadále celosvětově roste. Podle švédské společnosti Bioenergy International se v loňském roce podíl solární a větrné energie zvýšil o 84 procent.
Míra recyklovaného potravinového odpadu dosáhla v Jižní Koreji úctyhodných 95 %. V roce 2005, kdy tamní úřady odstartovaly projekt recyklace, přitom objem recyklovaného potravinového odpadu činil pouhá 2 %. Nespotřebované potraviny dnes Jihokorejci ukládají do speciálních biologicky rozložitelných pytlů, přičemž jejich obsah je poté dále zpracováván.
Uprostřed Markermeeru - 700 km² velkého sladkovodního jezera v centrální části Nizozemska, vzniká 5 umělých ostrovů. Projekt v celkové výši 60 milionů eur je z velké části financován z veřejných darů a jeho cílem je zvýšení ekologické hodnoty tohoto území. Ostrovy nebudou zastavěny či zemědělsky využívány – mají především vytvořit biotop podobný wattovému pobřeží (ale bez slapových jevů, protože Markermeeer není spojené s otevřeným mořem).