Impozantní žlutá smrt: Jedovatá kobra kapská
Kobra kapská je jedním z nejjedovatějších hadů vůbec. Člověk může její uštknutí přežít, bez podání protijedu ale může smrt nastat už během jedné hodiny
Kobra kapská (Naja nivea), které se také někdy říká kobra žlutá, je středně velký had žijící na jihu Afriky – v suchých savanách, v křovinatých oblastech, pouštích i polopouštích. Většinou dorůstá délky kolem 1,3 metru, ale nejdelšímu zaznamenanému jedinci chybělo do dvou metrů jen pár centimetrů. Je to denní druh, který se živí mnoha různými živočichy a sám bývá loven dravými ptáky, medojedy kapskými a promykami.
Tento druh kobry je považován za nejjedovatější v Africe a kvůli častému výskytu v okolí lidských sídel i nejnebezpečnější. Míra úmrtnosti na uštknutí kobry kapské není exaktně zjištěna, ale v každém případě je vysoká. Poté, co se jed dostane do krevního oběhu, zasáhne nervový a dýchací systém, stejně jako srdce. Podle množství vstříknutého jedu pak bez podání protijedu může smrt nastat už během jedné hodiny. Stává se však, že postižený kobří uštknutí přežije.