Hybridní kanic vypouštěný při rituálu milosrdenství ohrožuje mořský ekosystém
Obdobně jako u nás vypouští někteří lidé vánoční kapry na svobodu, v Hongkongu je aktem milosrdenství vypouštění hybridních kaniců. Podle vědců ale tyto ryby rozvracejí místní ekosystémy.
Před necelými dvaceti lety se odborníkům podařilo vyšlechtit hybridního kanice. Hybrid, který se označuje jako kanic TGGG (Tiger Grouper-Giant Grouper nebo také Sabah grouper) vznikl křížením kanice hnědoskvrnného (Epinephelus fuscoguttatus) a kanice obrovského (Epinephelus lanceolatus).
Vzniklý hybrid se dnes často chová v akvakultuře. Je ceněný pro velké tělo a rychlý růst, přičemž se s ním lze běžně setkat na rybích trzích v Hongkongu. Jeho přijatelná cena a působivá velikost způsobily, že si kanice TGGG všimli i lidé, kteří praktikují rituál milosrdného vypouštění zvířat zpět do přírody.
Invazní hybrid
Na první pohled laskavý čin a soucitné gesto se do jisté míry podobá vypouštění vánočních kaprů v Česku. Zatímco české kapry čeká ve většině případů smrt, vypouštění hybridních kaniců přináší nepříjemné vedlejší ekologické důsledky, což potvrzuje i nedávný výzkum, který vedla Celia Schunterová z Hongkongské univerzity.
Badatelé použili metodu DNA metabarcodingu, s jejíž pomocí prozkoumali, čím se hybridní kanici TGGG živí v mořském ekosystému. Ukázalo se, že tyto velké ryby jsou výkonnými predátory a živí se různými druhy kořisti, včetně ryb, korýšů a hlavonožců. Podrobnosti výzkumu uveřejnil odborný časopis Reviews in Fish Biology and Fisheries.
„Naše výsledky naznačují, že kanic TGGG není jen tak nějaký introdukovaný nepůvodní druh,“ vysvětluje Schunterová. „Tahle ryba má potenciál razantně narušovat dynamiku živin v prostředí a vyvolávat změny v ekosystému mořského pobřeží.“ Hybridní kanic nemá v oblasti Hongkongu přirozené nepřátele, což je obvykle recept na katastrofu.