Hvězdná záhada: Slunce mění velikost. A nikdo pořádně neví proč
Slunce se během jedenáctiletého slunečního cyklu pravidelně zvětšuje a opět zmenšuje
Naše Slunce je vlastně vcelku průměrná, normální hvězda - odborník by řekl, že jde o žlutého trpaslíka spektrální třídy G. Takových hvězd je v Mléčné dráze ohromné množství. Neznamená to ale, že nás Slunce neumí překvapit.
Jednu z jeho zvláštností například nedávno odhalil tým odborníků na helioseismologii z New Jersey Institute of Technology a University of Cote d’Azur. Vědci zjistili, že naše Slunce nepatrně, ale pravidelně mění velikost. Každých 11 let se Slunce nafoukne a opět zmenší o 1 až 2 kilometry.
Vdechy a výdechy Slunce
Je to podobné, jak kdyby Slunce bylo vesmírný živočich a dýchalo. „Vdechy a výdechy“ to jsou ale zcela nepatrné a mění velikost Slunce o maximálně 0,00029 procenta. Mechanismus, který je za „dýchání“ Slunce zodpovědný zatím ještě neznáme.
TIP: Dva týdny bez skvrn: Slunce prochází třetím nejslabší cyklem od roku 1755
Na první pohled se pochopitelně nabízí souvislost změn velikosti Slunce s takzvaným slunečním cyklem - jedenáctiletým cyklem aktivity Slunce, jehož nejviditelnějším projevem jsou změny počtu slunečních skvrn. V době slunečního maxima, kdy je na Slunci nejvíc skvrn, je Slunce ve fázi „výdechu“. A během slunečního minima se Slunce zvětší. Autoři studie jedním dechem dodávají, že tyto změny velikosti Slunce zřejmě nemají žádný měřitelný vliv na pozemské klima, včetně globálního oteplování.