Hubbleův dalekohled pozoroval místo nedávné výjimečné supernovy
V roce 2010 explodovala v trpasličí galaxii UGC 5189A výjimečná, extrémně zářivá supernova. Galaxie se od té doby stala oblíbeným cílem pozorování Hubbleova dalekohledu
UGC 5189A je malebná trpasličí galaxie, připomínající malou diamantovou brož, kterou pozorujeme ve vzdálenosti asi 150 milionů světelných let v souhvězdí Lva. V roce 2010 v tomto koutě vesmíru explodovala supernova, kterou dnes známe jako SN 2010jl. Šlo o výjimečnou explozi i na poměry mezi supernovami.
Supernova SN 2010jl byla především nesmírně zářivá. Vědci odhadli, že během tří let po explozi supernova vyzářila ve viditelné oblasti spektra záření, odpovídající energii, kterou by za stejnou dobu vyzářilo nejméně 2,5 miliardy Sluncí ve všech vlnových délkách.
Výjimečná supernova
Supernova zářila velmi dlouho, i ta nejzářivější ale nakonec pohasne, což se stalo i v případě exploze SN 2010jl. Pro odborníky je nicméně stále velmi zajímavé studovat prostředí, v němž supernova explodovala. Může to přinést cenné informace, například v souvislosti se spouštěním explozí supernov, kolem kterého stále panují nejasnosti.
Supernova SN 2010jl patří mezi exploze typu IIn, kde „n“ znamená „narrow,“ což souvisí s tím, že tyto vzácné supernovy mají úzké emisní čáry ve spektru svého záření, zřejmě kvůli interakci hmoty supernovy s okolním prostředím. V některých výjimečných případech dochází k tomu, že se materiál kolem supernovy ohřívá a vzniká takzvané infračervené echo, které je po takové explozi velmi dlouho patrné v infračervené části spektra. Typickým představitelem je právě superova SN 2010jl.
TIP: V galaxii Větrník explodovala supernova: Jde o nejbližší supernovu za posledních 7 let
Hubbleův dalekohled pozoroval trpasličí galaxii UGC 5189A od roku 2010 mnohokrát. Exploze výjimečné supernovy je k tomu dostatečným motivem. Podobně se zaměřil i na několik dalších relativně blízkých galaxií, v nichž se rovněž v nedávné době odpálily supernovy. Mléčná dráha je na supernovy bohužel dost skoupá, vědci se proto musejí poohlížet po těchto spektakulárních explozích především v našem galaktickém sousedství.