Horovo oko: Dvojité gravitační čočkování z hlubokého vesmíru

Během studentského kurzu se podařilo objevit zcela unikátní vícenásobnou gravitační čočku

29.07.2016 - Stanislav Mihulka



Gravitační čočkování je jev, který vychází z obecné teorie relativity. Gravitační pole velmi hmotných objektů ve vesmíru svým působením ohýbá světlo, což je podobné efektu optických čoček.

TIP: Světlo a gravitační iluze: Jak funguje gravitační čočka

Obvykle je to tak, že nějaká galaxie, co je blíže k nám, gravitačně čočkuje, tedy opticky deformuje a zvětšuje, vzdálenější galaxii. Ve velice vzácných případech ale může dojít k tomu, že jedna galaxie čočkuje nikoliv jednu, ale hned několik vzdálených galaxií. Takové gravitační čočky astronomům nabízejí unikátní příležitost k ověření fyziky galaxií i kosmologických teorií.

Horovo oko astronomie

Nedávno se jednu takovou vícenásobnou gravitační čočku podařilo objevit během kurzu pro studenty vysoké školy, který organizoval tým japonského teleskopu Subaru. Astronomové tam se studenty analyzovali data ze zařízení Hyper Suprime-Cam (HSC) a najednou při tom objevili unikátní gravitační čočku, která jim svým vzhledem připomněla staroegyptský posvátný symbol, známý jako Horovo oko.

TIP: Gravitační čočka: Vzácný jev, předpovězený Albertem Einsteinem

Čočkující galaxie Horova oka je od nás vzdálená asi 7 miliard světelných let. Gravitačně čočkuje dvě galaxie, které leží z našeho pohledu přesně za ní. Jedna z nich je vzdálená 9 miliard světelných let, a ta druhá 10,5 miliardy světelných let.

  • Zdroj textu

    Subaru Telescope, Astrophysical Journal Letters

  • Zdroj fotografií

    NAOJ


Další články v sekci