Hormonální záležitost: Hypersexualita těsně souvisí s hormonem oxytocinem

25.09.2019 - Stanislav MihulkaPodle některých odhadů prožívá asi 3 až 6 procent všech lidí hypersexualitu. Mají neustálé velké nutkání k sexu, ze sexu ztrácejí hlavu a často neváhají provozovat riskantní sex. Pro jiné odborníky je ale samotná hypersexualita sporná a není jim jasné jak ji odlišit od chování teenagerů nebo výmluv nevěrníků.

Nový výzkum švédských vědců ale ukazuje, že na hypersexualitě určitě něco je. Dokonce přišli na to, co spojuje lidi, jimž byla hypersexualita diagnostikována. Ukázalo se, že se mozky hypersexuálních lidí liší od běžného mozku tím, že v nich dochází k odlišné regulaci oblastí DNA, které jsou spojené s aktivitou hormonu oxytocinu.

TIP: Nejen láska: Hormon oxytocin posiluje vztahy i spiritualitu

Oxytocin je peptidický hormon, který se uvolňuje do krve z hypofýzy. Víme o něm, že v mnoha směrech ovlivňuje lidské chování. Podílí se na formování sociálních vztahů, hraje významnou roli při porodu a péči o malé děti a významnou roli má i při sexu. Není divu, že se změny v působení tohoto hormonu mohou projevit méně obvyklým sexuálním chováním.


Další články v sekci