Fotografové vůbec poprvé zachytili kopulující keporkaky: Jednalo se o dva samce
Dvojici profesionálních fotografů se podařilo pořídit výjimečný snímek – nedaleko havajského ostrova Maui zachytili dvojici kopulujících keporkaků. Podle mořských biologů se ale jednalo o dva samce.
V lednu 2022 zachytili Lyle Krannichfeld a Brandi Romanové – dva fotografové sídlící na havajském ostrově Maui, dvojici kopulujících keporkaků. Zkušení fotografové věděli, že sexuální aktivita mezi keporkaky nikdy nebyla vědecky zdokumentována, obrátili se proto na Stephanii Stackovou, výzkumnici a specialistku na keporkaky z Pacific Whale Foundation, aby pořízené snímky posoudila.
Doktorandka z australské Griffithovy univerzity potvrdila, že se oběma fotografům skutečně podařilo zachytit kopulaci keporkaků. Nejednalo se ale o samci a samici, nýbrž o dva kopulující samce. Sexuální akt podle Krannichfelda a Romanové netrval déle než dvě minuty a probíhal zasunutím části penisu do štěrbiny, která za běžných okolností ukrývá penis keporkaků.
Snímky ocasů velryb, které vědci používají k identifikaci jednotlivých velryb odhalily, že se jednalo o dva dospělé samce. V jednom případě šlo o zdravého a vitálního jedince ve věku nejméně 13 let, druhá velryba měla podle vědců zhruba 30 let a podle všeho šlo o zesláblý kus. Vitální živočich před zraky objektivů nešťastného kytovce „zneužil“. Biologové mají dokonce teorii, že oslabený keporkak k lodi doplul, aby se dočkal pomoci před pronásledovatelem. Závěrem vědci dodávají, že si nejsou jistí, zda by stejnopohlavní akt proběhl i mezi dvěma zdravými jedinci.
Homosexuální chování je nicméně podle Stackové v živočišné říši velmi běžné, a to i u jiných druhů kytovců. Sexuální akty jedinců stejného pohlaví hrají důležitou společenskou roli u delfínů skákavých (Tursiops truncatus) a homosexuální chování bylo pozorováno i u dalších velryb, delfínů a sviňuch, včetně například kosatek (Orcinus orca), plejtvákovců šedých (Eschrichtius robustus), velryb grónských (Balaena mysticetus) nebo amazonských delfínovců (Inia geoffrensis).
Keporkak (Megaptera novaeangliae)
- Řád: Kytovci (Cetacea)
- Čeleď: Plejtvákovití (Balaenopteridae)
- Velikost: Délka dospělého jedince 12–16 metrů, hmotnost kolem 30 tun.
- Rozmnožování: Březost trvá 11,5 měsíce (cca 340 dní) a samice rodí vždy jen jedno mládě zhruba každé dva roky. Nejvíce porodů se na severní polokouli odehrává v lednu a únoru, na jižní polokouli v červenci a srpnu. Samice pohlavně dospívají ve věku 5 let a plné velikosti dorůstají o něco později. Samci jsou pohlavně dospělí ve věku 7 let.
- Mláďata: Novorozené mládě váží kolem 1 500 kg a dosahuje délky 6 metrů. Je kojeno asi 5–6 měsíců.
- Doba života: Zhruba 70–90 let.
- Potrava: Živí se krilem, ale také malými rybami, které žijí v hejnech. Jsou známí organizovaným způsobem lovu, při němž se hejno keporkaků vynořuje v kruhu z hlubiny směrem k hejnu ryb. Velryby kruh zužují a zároveň vypouštějí bubliny, které malým rybám matou orientaci. Když jsou takto ryby nahnány do úzkého prostoru, keporkaci vplují do hejna s otevřenými tlamami a spolykají tak velké množství kořisti.