Evropská sonda TGO zachytila „pavouky“ u marsovského města Inků
Evropská sonda Trace Gas Orbiter (TGO) zachytila na povrchu Marsu fascinující útvary, které připomínají ohromná hejna pobíhajících černých pavouků…
Evropská sonda Trace Gas Orbiter (TGO), která je součástí mise ExoMars a od roku 2016 úspěšně operuje na oběžné dráze rudé planety, pořídila v blízkosti jižního marsovského pólu snímky, na nichž jsou patrné pozoruhodné černé útvary, připomínající hejna pobíhajících černých pavouků.
Černé gejzíry
Nejde pochopitelně o skutečné pavouky. Tyto nápadné černé útvary vznikají, když jarní Slunce ozáří vrstvy zmrzlého oxidu uhličitého, které vznikly během marťanské zimy. Spodní vrstvy ledu se rozpouštějí a uvolněný oxid uhličitý se prodírá skrz až metr silné horní vrstvy ledu. Uvolněný oxid uhličitý vynáší na povrch tmavý prach a prasklinami v ledu tryská ven.
Vznikají tak na pohled bizarní černé gejzíry a vyvržený materiál dopadá zpět na povrch, kde vytváří tmavé, někdy až kilometr velké skvrny. Stejný proces vytváří pavoukovité struktury v ledu i pod ledem, kam se rovněž dostane oxid uhličitý s tmavým prachem.
Marsovské město Inků
Oblast, kterou zachytila TGO se nachází v těsném sousedství Angustus Labyrinthus, přezdívané Inca City (Město Inků). Samotné „město“ tvoří geometricky uspořádané hřebeny, připomínající ruiny inckých měst. Jeho historie představuje malou záhadu – není totiž jasné, jak přesně vzniklo. Mohlo by jít o „zkamenělé“ písečné duny, nebo o struktury tvořené vyvrženým pískem, který se na povrch dostal prasklinami v horninách. Mohlo by také jít o tzv. eskery – útvary, které na Zemi vytvářejí pohyby ledovců.
„Zdi“ tohoto prazvláštního města se zdají být součástí velkého kruhového útvaru s průměrem asi 86 kilometrů. Vědci se domnívají, že jde o velký kráter, který vznikl při dopadu vesmírného tělesa. V důsledku drtivého nárazu, při němž popraskaly okolní horniny a do okolí se rozlila láva, mohlo vzniknout i toto podivuhodné marsovské „město Inků“.