Evropská observatoř ARRAKIHS bude řešit záhadu temné hmoty
Do deseti let by měla ve vesmíru fungovat evropská observatoř ARRAKIHS, která bude pátrat po trpasličích galaxiích a jejich vztahu k nepolapitelné temné hmotě
Evropská kosmická agentura (ESA) nedávno oznámila plány na novou misi, která se stane součástí jejího vědeckého programu. Jde o vesmírnou observatoř ARRAKIHS (Analysis of Resolved Remnants of Accreted galaxies as a Key Instrument for Halo Surveys), která bude mít na palubě malý, ale technologicky pokročilý teleskop.
Jak trefně poznamenává kosmoložka Andreea Font z Liverpoolské univerzity v článku pro portál The Conversation, observatoř, jejíž jméno nezapře inspiraci sérií sci-fi příběhů Franka Herberta (Duna), nebude pátrat po fantaskních obřích červech ani po „koření prodlužujícím lidský život“. Zařízení se má pustit do řešení jedné z největších záhad dnešní fyziky – podstaty temné hmoty.
Lovec trpasličích galaxií
Přibližně 300 kilogramů vážící observatoř ARRAKIHS se stane novou misí typu „F“ (fast, „rychlý“), což znamená, že jde o relativně malý a jednoduchý satelit, který by se měl dostat do vesmíru mnohem rychleji než v případě jiných misí ESA. Start zařízení v očekávané hodnotě 175 milionů eur (v přepočtu zhruba 4 miliardy korun) je naplánován na rok 2030 a má být společným dílem odborníků z výzkumných center Rakouska, Belgie, Spojených států, Spojeného království, Švédska, Švýcarska a Španělska. Vědci vkládají do této mise naděje, že by mohla osvětlit významnou otázku v rámci výzkumu temné hmoty.
Z teorií spojených s temnou hmotou vyplývá, že by ve vesmíru kolem nás mělo být množství shluků temné hmoty a v některých z nich by se měly vyskytovat trpasličí galaxie. Jen kolem Mléčné dráhy by měly být stovky takových shluků. Problém je v tom, že jsme v sousedství Mléčné dráhy objevili jen pár desítek trpasličích galaxií, což je podstatně méně, než by jich mělo podle teoretických modelů být. A v okolním vesmíru je to ještě horší. Trpasličí galaxie nebo hvězdné proudy kolem vzdálenějších galaxií pozorujeme jen velmi vzácně.
TIP: Trpasličí galaxie Tukan II je galaktická fosilie se spoustou temné hmoty
Vědci se domnívají, že trpasličí galaxie, které jsme doposud objevili, jsou jen špičkou ledovce. Pátrání po nich totiž není snadné. Observatoř ARRAKIHS se ale stane specializovaným lovcem trpasličích galaxií – podle ESA by měla objevit doposud skryté populace trpasličích galaxií i ve větších vzdálenostech, což odborníkům umožní porovnat jejich počty se stávajícími teoriemi o temné hmotě.