Emise uhlíku za rok 2024 budou opět rekordní. Zlepšení není na obzoru
I přes rostoucí povědomí o rizicích spojených s vypouštěním skleníkových plynů do atmosféry a snaze tento problém řešit, emise uhlíku a dalších problematických látek neklesají. Spíše naopak. Vše nasvědčuje tomu, že i letošní rok bude v tomto směru rekordní.
Podle nové zprávy Global Carbon Budget 2024, kterou v zatím nerecenzované verzi zveřejnil odborný časopis Earth System Science Data, vše nasvědčuje tomu, že i letošní rok bude z hlediska globálních emisí uhlíku rekordní. Početný výzkumný tým, který vedl odborník na klima Pierre Friedlingstein z britské Exeterské univerzity, odhaduje, že lidé v roce 2024 vypustí do atmosféry asi 37,4 miliard tun oxidu uhličitého. Proti roku 2023 je to nárůst o 0,8 procent.
Vyšší emise, vyšší teplota
Po připočtení emisí vyvolaných změnami obhospodařování půdy, jako je například odlesňování, se v roce 2024 dostane do ovzduší 41,6 miliard tun oxidu uhličitého. S tímto tempem podle autorů zprávy čelíme riziku, že během příštích šesti let dojde k trvalému zvýšení teploty na Zemi o 1,5 °C. To je přitom hranice, kterou si jako maximální cíl stanovili signatáři Pařížské dohody z roku 2015. Dohoda počítala s tím, že pro dosažení takového cíle bude nutné do roku 2030 snížit tehdejší emise o 45 procent a do roku 2050 na nulu.
Už teď je jasné, že za současných okolností je deklarovaný cíl Pařížské dohody jen nesmírně obtížně dosažitelný a i nadále se bude oteplovat. „Důsledky globálního oteplování budou stále dramatičtější,“ předpovídá Friedlingstein. „Přitom jsme stále ještě nedospěli do bodu, kdy začne klesat množství spalovaných fosilních paliv.“
Navzdory neradostným vyhlídkám zmiňuje zpráva i pozitivní momenty. V Evropské unii a dokonce i ve Spojených státech emise klesají. Byl potvrzen i pokles emisí spojených s odlesňováním. Také se již začínají projevovat nové „zelené“ technologie, které vytvářejí mnohem méně emisí uhlíku. Prozatím se ale zdá, že přinejmenším do konce desetiletí tyto technologie nepřinesou razantní pokles globálních emisí.