Ekologická katastrofa: Bosenská řeka Drina se proměnila v plovoucí skládku
Na řece Drině ve východní Bosně se opět nahromadily tuny odpadu a proměnily ji v plovoucí skládku.
Odpad, který pluje v řece Dirně, se pravidelně hromadí za bariérou poblíž bosenského města Višegrad většinou v zimě a na jaře, kdy je v řece hodně vody. Odpadky končí v řece kvůli špatně spravovaným skládkám podél řek v Černé Hoře, Srbsku a v Bosně. Část odpadu házejí lidé přímo do vody. Plovoucí skládka je dnes plná plastových lahví, rezavých sudů, ojetých pneumatik, domácích spotřebičů, naplaveného dříví a dalšího odpadu. Řeka Drina je přitom oblíbeným cílem vodáků a některé její části a přítoky jsou známé smaragdovou barvou a úchvatnou scenérií.
Dvě podoby řeky Dirny. (foto: Profimedia/ČTK)
Není to poprvé, kdy se v řece nahromadilo tak velké množství odpadu – podobná situace zde panovala i v roce 2021. K současné neutěšené situaci přispělo nedávné neobvykle teplé počasí. Silný déšť a tající sníh způsobily, že se několik řek a potoků v Bosně, Srbsku a Černé Hoře se vylilo ze svých koryt a zaplavily okolní oblasti. Přívalové povodně poté spláchly odpad ze špatně zabezpečených skládek do vodních toků.
TIP: Kvůli plastům hynou velbloudi pomalou a bolestivou smrtí
Podle odhadů se za bariérou na Drině v posledních dnech nahromadilo okolo 10 000 metrů krychlových odpadu, což je přibližně stejné množství, jaké bylo z řeky odstraněno v posledních letech. Odvoz nahromaděného odpadu trvá podle místních ekologů až šest měsíců a většinou končí na skládce u Višegradu, která ale podle odborníků nemá dostatečnou kapacitu ani zabezpečení pro ukládání odpadu.