Efektivnější léčba rakoviny: Speciální nanočástice zesilují účinek ozařování
Ozařování během léčby rakoviny likviduje nádory tím, že vytváří volné kyslíkové radikály. To jsou velmi reaktivní částice, které ničí DNA buněk nádoru. Problém ale bývá v tom, že uvnitř řady nádorů schází kyslík, z něhož by mohly vznikat kyslíkové radikály. To pochopitelně omezuje účinnost ozařování nádoru a je to dokonce jednou z hlavních příčin odolnosti nádorů vůči ozařování.
Američtí vědci a lékaři nedávno vyvinuli důmyslně „proděravělé“ nanočástice, které zajistí tvorbu volných kyslíkatých radikálů i v prostředí s nízkým obsahem kyslíku. První testy s těmito nanočásticemi potvrzují, že dramaticky zvyšují úspěšnost terapie ozařování nádorů.
TIP: 3D tištěná sací „houba“ dovede omezit vedlejší účinky chemoterapie
Nové nanočástice jsou duté. Vnitřní dutinu obklopuje vrstva oxidu křemičitého, kterou pak zase obaluje vrstva organických molekul. Nanočástice jsou prostoupeny množstvím pórů o průměru několik nanometrů a jsou naloženy dvěma různými látkami. Jedna z látek tvoří volné kyslíkové radikály v prostředí s kyslíkem, tedy ve vnějších tkáních nádoru. Druhá z látek je schopná vytvářet kyslíkové radikály i uvnitř nádoru, tedy v prostředí s velmi nízkým obsahem kyslíku. Nová nanotechnologie by mohla časem pomáhat mnoha pacientům.