Dýchají jen povrchem těla: Proč je dobré ztratit plíce?

Vědci objevili v jihoamerické Guyaně nový druh obojživelného červora, který dokáže přežít na souši, i když nemá nosní dírky, plíce ani nohy

14.09.2016 - Zuzana Teličková



Až donedávna se biologové domnívali, že z obojživelníků nepotřebují ke svému životu plíce pouze mloci, pak ale byli objeveni další dva živočichové, kteří se bez nich také obejdou. V roce 1995 nahlásila skupina biologů výskyt zvláštního vodního červora dlouhého asi 70 cm a roku 2008 byla na Borneu objevena maličká žába, která dýchá pouze kůží. Nový druh červora nazvaný latinsky Caecilita iwokramae je však od obou zmíněných tvorů velmi odlišný. Žije na souši a měří pouhých 11 cm.

Vědci soudí, že živočichové bez plic jsou pravděpodobně vždy drobní, protože malý vzrůst zvyšuje poměr plochy porézní kůže vůči tělesné hmotnosti a tvor tak může ze vzduchu přijímat větší množství kyslíku.

Proč se však u těchto živočichů přestaly vyvíjet plíce není vědcům jasné. Podle Marvalee Wakea, evolučního biologa z University of California, je možné, že ztrátou plic se jim podařilo změnšit objem těla, takže se dokáží snáze ukrýt pod zem.

TIP: Galerie obojživelných šperků aneb Žabí klenoty vody i pevniny

Tato teorie však nevysvětluje, proč o plíce přišly také žáby či červoři žijící ve vodě. Vědci se domnívají, že při bližším zkoumání obojživelníků najdou ještě další druhy, u nichž postupem času plíce zanikly, a doufají, že najdou odpověď na otázku, proč tomu tak je.


Další články v sekci