Dvojice hákovnic z Arizony zřejmě představuje nejstarší palné zbraně v USA

Španělský conquistador de Coronado svedl v roce 1541 v dnešní Arizoně neúspěšnou bitvu s domorodými Američany. Po jeho prchajících spolubojovnících na místě zbyly i dvě primitivní palné zbraně.

18.12.2024 - Stanislav Mihulka



Španělský conquistador a guvernér tehdejší mexické provincie Nueva Galicia Francisco Vásquez de Coronado dostal v roce 1540 rozkaz od místokrále Mexika, aby vyrazil do Severní Ameriky prověřit zvěsti o pohádkově bohatých „Sedmi městech“. Coronadova dobyvačná a loupežná výprava pronikla v letech 1540 až 1542 přes dnešní Arizonu, Nové Mexiko, Texas a Oklahomu až do Kansasu, kam se dostali jako vůbec první Evropané. Výprava sice přinesla významné geografické objevy, ale jinak skončila fiaskem. Coronado nenašel nic cenného, upadl v nemilost a v roce 1554 zemřel v zapomnění. 

V roce 1541 měl Coronado na území Arizony založit malou osadu známou jako San Geronimo III., kterou snad využíval jako svou základnu. Existence osady je ale doložena pouze fragmentárně a informace o ní jsou částečně zahalené nejasnostmi. Osada patrně zanikla během bitvy, kterou Coronado a jeho muži svedli s domorodými Američany, případně krátce po ní. Coronado a jeho spolubojovníci byli v této bitvě poraženi a při útěku zde zanechali řadu věcí.

Hákovnice conquistadorů

Archeologové v místě bývalé osady San Geronimo III. objevili v roce 2020 výtečně zachovalou zhruba metr dlouhou a osm kilogramů těžkou hákovnici z bronzu, primitivní palnou zbraň té doby. Podobné štěstí měli i letos v březnu, kdy se jim podařilo nalézt druhou hákovnici, bohužel méně zachovalou. 

Podle Deni Seymourové, která vedla výzkum lokality San Geronimo III., se v první z nalezených hákovnic nepodařilo nalézt žádné stopy střelného prachu. S kolegy jsou proto přesvědčeni, že zbraň nebyla vzhledem k rychlosti střetu vůbec použita.

Druhá hákovnice má roztrženou hlaveň, k čemuž nepochybně došlo při výstřelu. U hákovnic k tomu docházelo často. Podle vědců se jedná o vůbec nejstarší palné zbraně nalezené na území dnešních Spojených států. Podrobnosti archeologického výzkumu vědci zveřejnili v odborném časopisu International Journal of Historical Archaeology

Hákovnice sice měly daleko do moderních palných zbraní, přesto ale nabízely určité výhody. Byly relativně lehké a snadno se přepravovaly. Jako střelivo se do nich používaly broky a proti lehce vyzbrojeným domorodcům mohly představovat velmi účinnou zbraň. Kromě hákovnic archeologové v místě objevili i tradičnější zbraně té doby – narazili například na zbytky kuší, mečů, dýk i zbroje Coronadových vojáků.


Další články v sekci