Pokud jde o práci na polích, mají zemědělské drony proti strojům řízených lidmi nejednu výhodu. Mohou pracovat takřka bez přestávky ve dne i v noci. Intenzivnější nasazení dronů na podobné práce ale zatím zásadně omezují jejich baterie. V dnešní době mají totiž baterie příliš nízkou kapacitu na to, aby je velký dron unesl na palubě a přitom měl dost energie na delší dobu letu.
Zemědělské drony dnes typicky využívají baterie, jejichž kapacita vystačí sotva na 30 minut letu. Kvůli tomu drony nepoberou mnoho hnojiva či insekticidu, a vždy po krátké době přeruší práci a vrací se se na základnu, kde si dobíjejí baterie. Nizozemský startup Drone4Agro proto vyvíjí dron, jehož elektrický pohon důmyslně obchází zmíněný problém s bateriemi.
TIP: Autonomní dron žije ve stáji a samostatně sleduje plodiny během sezóny
Šestimetrový prototyp Drone4Agro nese ve vzduchu celkem 16 rotorů s elektrickými motory. Jejich pohon ale nezajištují baterie, nýbrž generátor elektřiny na kapalné palivo. Tohoto paliva přitom dron unese až 50 litrů. Na jednu plnou nádrž zvládne dron až 5 letů s doplňováním rozprašované látky.