Jak se bránit chřipce: Pro imunitu do sauny
Sauna je jediným místem na světě, kde zvládneme teplotu dosahující až sta stupňů. V historii i v současnosti měla a má mnoho podob a na našem území ji Slované běžně využívali už v 10. století
Úvodem několik čísel: V sauně roste teplota našeho těla s každou minutou o desetinu stupně, až k 38 °C. Během kúry vypotíme celkem půl litru tekutin, na kůži zůstanou dva gramy soli, a jestliže nám srdce normálně tluče s frekvencí 77 tepů za minutu, na konci saunování už je to 122 úderů.
Krok za krokem
Před vstupem do potírny je vhodné se důkladně osprchovat, umýt mýdlem a osušit. V samotné vyhřáté místnosti se pak můžete zabalit do ručníku či prostěradla, ale nejlepší je zůstat úplně nahý. „Pod každou textilií se totiž pot hromadí a citlivou pokožku může podráždit,“ vysvětluje lékař a nestor saunování v České republice Antonín Mikolášek.
V potírně byste měli strávit maximálně osm až dvanáct minut (děti asi pět), přičemž i takto krátká doba stačí k vyvolání všech potřebných procesů v těle. Pot však slouží pouze k ochlazování a tvrzení, že se v něm rovněž vyplavují nežádoucí toxiny, se nezakládá na pravdě. Celou proceduru obvykle uzavírá studená sprcha, případně bazének s ledovou vodou.
Odolnější vůči chřipce
„V sauně se naše tělesná teplota zvýší na třicet osm stupňů, a v tu chvíli se uvede do chodu celý imunitní a kardiovaskulární systém. Sauna tedy simuluje působení horečky,“ popisuje Antonín Mikolášek. Organismus si totiž zvýšení teploty vysvětlí tím, že se do těla dostala infekce, a začne produkovat bílé krvinky, které by si s ní měly poradit. Výrazně se tak posiluje imunita, a pravidelní návštěvníci sauny proto trpí virózami a chřipkami výrazně méně než ostatní.
TIP: Zákeřní útočníci z mikrosvěta: Chřipka, angína, nebo prostě nachlazení?
„Zmíněná hladina se udrží asi šest dnů a poté se musí obnovit. Proto mají Finové – aniž by tušili, že jde o záležitost imunoglobulinů – sobotu vyhrazenou pro saunu,“ dodává Mikolášek. Zajímavé je, že náš organismus začne při vyšší teplotě vyrábět mimo jiné „hormon štěstí“ endorfin. Příznivé účinky sauny tak může pocítit nejen tělo, ale i duše.