Dávní Mayové vybudovali stovky pyramid. Co je uvnitř?
V mayských pyramidách lze kromě pohřbených hodnostářů a pokladů ze zlata a jadeitu narazit i na podivnější věci
Mayové, kteří vládli ve Střední Americe zhruba mezi lety 1 000 před naším letopočtem a 1 500 našeho letopočtu, byli podle všeho neúnavní stavitelé. Mezi jejich stavbami nelze přehlédnout pyramidy, kterých vybudovali stovky. Jsou monumentální a zároveň tajemné. Každého asi napadne, co se skrývá uvnitř?
Archeologové postupně zjistili, že podobně jako pyramidy starověkých Egypťanů jsou i mayské pyramidy uvnitř duté. Některé sloužily jako chrámy a odehrávaly se v nich rituály, jiné jsou zase hrobkami významných hodnostářů. Ukrývají se v nich nejrůznější poklady, včetně velmi cenných artefaktů ze zlata nebo jadeitu. Zvláštností mayských pyramid je, že v jejich útrobách se často nacházejí další pyramidy a působí tak trochu jako pyramidové matrjošky.
Kukulkánova matrjoška
„Matrjoškou“ je i slavná mexická Kukulkánova, čili Quetzalcoatlova pyramida v Chichén Itzá, též známá jako „El Castillo“, která představuje tři pyramidy v jedné. „Dávní obyvatelé poloostrova Yucatán, kteří osídlili oblasti s opuštěnými stavbami, je obvykle nezničili, ale postavili přímo na původních monumentech své vlastní budovy,“ vysvětluje expert Andrés Tejero-Andrade z Mexické národní autonomní univerzity (UNAM).
„Recyklace staveb“ přitom není typická jen pro Maye. Jak potvrzuje Denisse Lorenia Argote Espino z mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH), před příchodem Španělů byl takový postup na amerických kontinentech běžný.
TIP: Mayové postavili pyramidu přímo v místě mohutné sopečné erupce
Další zvláštností, kterou archeologové nacházejí v mayských pyramidách, jsou ostny rejnoků. Pro Maye byly symbolem sebeobětování a ve svých rituálech je používali k posvátnému pouštění žilou při obětování krve. Podle odborníků to muselo být velmi riskantní, protože ostny rejnoků v řadě případů obsahují nebezpečné toxiny.