Dávná DNA odhaluje multietnický původ první říše mongolských pastevců
Říše Siungnuů, starověkých nepřátel čínské říše Chan, měla geneticky velmi pestré obyvatelstvo
Starověká říše Siungnuů povstala ve stepích centrální Asie přibližně 300 let před naším letopočtem a udržela se tam zhruba dalších 200 let. Byl to mocný kočovný kmenový svaz, který ovládal území dnešního Vnějšího a Vnitřního Mongolska, severně od tehdejší čínské říše Chan. S Číňany měli komplikované a nepříliš vřelé vztahy. Právě Siungnuové byli hlavní důvodem, proč vznikla Velká čínská zeď.
Říše Siungnuů byla ve své době vlivným geopolitickým hráčem. Nepoužívali ale písmo a z toho důvodu o nich existují jen záznamy okolních kultur, které nebývají příliš spolehlivé. Historie a především původ tohoto pozoruhodného kmenového svazu se před námi skrývá v mlze nejasností.
DNA starovělých pastevců
Mezinárodní tým expertů, který vedla doktorandka Juhyeon Leeová z jihokorejské Národní univerzity v Soulu, proto obrátil pozornost k výzkumu dávné DNA. Badatelé prozkoumali DNA Siungnuů, kteří byli pohřbeni na hřbitově aristokratické elity v Takhiltyn Khotgoru a na hřbitově lokální elity v Shombuuzyn Belchiru, v obou případech v západním Mongolsku. Výsledky výzkumu uveřejnili ve vědeckém časopisu Science Advances.
Analýzy DNA potvrdily, že obyvatelé v říši Siungnuů měli velmi pestrý původ. Šlo o multietnickou společnost, kde se uplatnili lidé z různých oblastí. Jejich genetická diverzita byla vysoká, a to na všech úrovních, v rámci celé říše, v jednotlivých společnostech a dokonce i v rámci jednotlivých rodin.
TIP: Odkud do Evropy přišli záhadní Avaři? Odpověď nabízí genetika
Největší genetické rozdíly badatelé nalezli u pohřbených s nejnižším sociálním statusem, zřejmě sluhů. Ti často pocházeli ze vzdálených končin a zřejmě i z oblastí mimo vládu Siungnuů. Mezi elitou byly genetické rozdíly menší, ale i v elitních rodinách byli lidé odlišného původu, zřejmě v souvislosti s manželskými svazky, které měly utužovat vztahy s jinými rody.