Chráněné horské rostliny primule: Kouzelní poslové jara

Primule neboli běžněji prvosenky o sobě dávají brzy na jaře vědět jemnými různobarevnými květy. Své místo mají i v lidovém léčitelství a moderní farmacii




Prvosenky patří mezi první posly jara. To ostatně naznačuje i jejich latinský název Primula. Dohromady bylo popsáno na 300 druhů primulek, z nichž většina roste v Asii a asi 40 se vyskytuje v Alpách. Řada z nich se pěstuje i na našich zahrádkách. Většina primulek, především ty horské, jsou chráněny.

Záruka pro potomstvo

Nejběžnějším primulkám naší přírody se říká petrklíče, jsou to prvosenka jarní a vyšší. I v českém názvu tohoto drobného kvítku se odráží fakt jeho brzkého jarního růstu. Říká se totiž, že svatý Petr jím na jaře otevírá přírodu. Prvosenku vyšší (Primula elatior) (viz obrázek?) nacházíme spíše ve vyšších polohách, kdežto prvosenka jarní (Primula veris) má domov naopak v nižších polohách, třeba v Českém krasu.

TIP: Všechny naše kosatce aneb Divocí bratranci zahradních okras

Petrklíče se vyznačují jednou botanickou zajímavostí, takzvanou různočnělečností, kterou se brání samosprášení. Při samosprášení totiž může dojít k projevení nežádoucích změn v genomu (recesivních mutací). Naopak při cizosprášení je šance, že vznikne rostlina, která bude silnější, vyšší či se dožije delšího věku. Proto na petrklíčích nacházíme jednak květy s tyčinkami v květu dole a bliznou nahoře a naopak květy s tyčinkami nahoře a bliznou dole. K opylení tak dochází jen přenesením pylu z horních tyčinek na dlouhočnělečnou bliznu, nebo z dole přirostlých tyčinek na krátkočnělečnou bliznu. Ostatně již Charles Darwin považoval různočnělečnost za velmi zajímavý fenomén.

Od žluté po fialovou

Nejhezčí prvosenky najdeme na horách. Například prvosenku lysou, která má řadu českých synonym, ale naštěstí jen jeden latinský název Primula auricula (viz obrázek). Na jaře bývají jejími květy posety vápencové skály na Slovensku a v Alpách. Patří mezi takzvané dealpiny, což jsou rostliny, které často sestupují z hor i do nižších poloh.

Prvosenky nejsou ale jen žluté, a řada z nich je růžových až fialových. U nás (třeba v Krkonoších), na Slovensku a v Alpách, má tuto barevnou variaci prvosenka nejmenší (Primula minima), jež je opravdu drobná a téměř přisedlá (viz obrázek). Růžově kvete i prvosenka pomoučněná (P. farinosa) (viz obrázek?), která je bíle pokryta vysráženými solemi. Najdete ji na vlhčích místech na Slovensku, v Alpách a bývala i u nás. Existuje ještě několik růžových primulek, například prvosenka celolistá (P. integrifolia) (viz obrázek), rostoucí v Alpách. Mezi fialově kvetoucí patří třeba prvosenka obroubená (P. marginata)(viz obrázek).

Kouzelná rostlina

Primulky jsou mírně jedovaté, obsahují totiž směs saponinů (primulin aj.), jedovatý cyklamin, glykosidy (primulaverin, primeverin aj.), třísloviny, silice apod. V lidovém léčitelství se používá odvar z květů a oddenků při nemocech plicních, ledvinových a při kataru průdušek. Rostlina je také diuretická, způsobuje pocení, je sedativní a obsahuje i některé vitamíny. Nasazuje se rovněž při nedostatku vitamínu A a C. Výtažek z kořene je součástí přípravy českého Solutanu, léku proti bronchiálnímu astmatu a bronchitidě. Prvosenka jarní byla dříve považována za kouzelnou rostlinu odhánějící zlé duchy a pomáhající otevírat v zemi ukryté poklady.

  • Zdroj textu

    Příroda 3/2010

  • Zdroj fotografií

    Cedrik a Štěpánka Haškovcovi


Další články v sekci