Chrám v egyptském Abydu ukrýval tisíce mumifikovaných hlav beranů
Archeologické vykopávky v chrámu Ramesseho II v Abydu přinesly žně mumifikovaných zvířat či jejich částí. Zřejmě jde o obětiny k uctění památky váženého faraona
Na západním břehu řeky Nil, asi 435 kilometrů jižně od Káhiry, se rozkládá archeologická lokalita Abydos. Bývalo to jedno z nejstarších měst starověkého Egypta a rovněž jedno z jeho z nejvýznamnějších náboženských center. Během vykopávek ve zdejším chrámu slavného faraona Ramesseho II. si archeologové nedávno připsali pozoruhodný nález.
Zmíněný chrám v Abydu zde stojí již déle než 4 300 let a je osvědčeným zdrojem zajímavých archeologických objevů. Sameh Iskandar z Newyorské univerzity a jeho kolegové zde narazili, kromě dalších zajímavých věcí, i na více než dva tisíce mumifikovaných hlav beranů s rohy. Kromě mumifikovaných hlav badatelé objevili i mumie dalších zvířat – psů, ovcí, koz bezoárových nebo skotu.
Beraní hlavy z Abydu. (foto: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities, CC BY-SA 4.0)
Tyto nálezy pocházejí z ptolemaiovského období starověkého Egypta, které zahrnuje tři století před dobytí Egypta Římskou říší v roce 30 před naším letopočtem. Podle vyjádření egyptského ministerstva cestovního ruchu jde zřejmě o děkovné obětiny, které souvisely s ohromným významem faraona Ramesseho II. Tento faraon sice byl v té době déle než 1 000 let po smrti, stále se ale těšil mimořádné vážnosti mezi zdejšími obyvateli.
TIP: Prastarý zvířecí hřbitov ukrýval pohřbené domácí kočky, několik psů a opic
Iskandarův tým na místě narazil i na mnohem starší nálezy, včetně například pozůstatků velké luxusní stavby pocházející z časů 6. dynastie, tedy z období takzvané Staré říše. Archeologové v Abydosu dále nalezli několik soch, papyry, pozůstatky koženého oblečení a pozůstatky bot.