Chilskému teleskopu VLT se podařilo ulovit temného vlka
Evropská jižní observatoř zveřejnila halloweenský strašidelně nádherný snímek temné mlhoviny, která vytváří iluzi vlčí siluety na barevném vesmírném pozadí.
Mlhovina, které se příznačně přezdívá mlhovina Temného vlka, byla zachycena pomocí dalekohledu VLT Survey Telescope (VST) na observatoři Paranal v Chile. Nachází se v souhvězdí Štíra, zdánlivě poblíž středu Mléčné dráhy, a je od Země vzdálena přibližně 5 300 světelných let. Tento snímek zabírá na obloze plochu odpovídající zhruba čtyřem měsíčním úplňkům, ve skutečnosti je ale součástí ještě větší mlhoviny nazývané Gum 55.
Vystopovat tohoto vlka na obloze je samozřejmě možné jen díky kontrastu s jasným pozadím. Snímek ukazuje v působivých detailech, jak Temný vlk vyniká před zářivými oblaky, ve kterých vznikají hvězdy. Barevná oblaka jsou tvořena převážně plynným vodíkem a září načervenalými tóny, které excituje intenzivní UV záření nově se rodících hvězd v jejich nitru.
Temnota neznamená prázdno
Temné mlhoviny jsou chladná mračna kosmického prachu, která jsou tak hustá, že zastiňují světlo hvězd a dalších objektů za nimi. Jak jejich název napovídá, na rozdíl od jiných mlhovin nevyzařují viditelné světlo. Prachová zrnka v nich pohlcují viditelné světlo a propouštějí pouze záření delších vlnových délek, jako je například infračervené světlo. Astronomové studují tato oblaka zmrzlého prachu, protože se v nich často nacházejí nově vznikající hvězdy.