Čas na Měsíci běží o něco rychleji. Díky výpočtům vědců z NASA už víme o kolik

Vědci z NASA vypočítali, jak velký je rozdíl mezi pozemským a lunárním časem. Výsledek by mohl najít uplatnění například u budoucích misí programu Artemis.

15.07.2024 - Stanislav Mihulka



Jak zjistil už před více než 100 lety Albert Einstein, gravitace ovlivňuje plynutí času. V rámci naší každodenní zkušenosti jde jen o nepatrné rozdíly. Pokud se ale jedná o extrémní rychlosti či hmotnosti, mohou mít rozdíly v plynutí času praktické důsledky. Týká se to i plynutí času na Měsíci.

Když na Měsíci přistávali astronauté programu Apollo, neměli tehdy vědci k dispozici dostatečně přesné atomové hodiny, které by mohly detekovat rozdíly v plynutí času v porovnání se Zemí. Na Měsíci působí asi šestina pozemské gravitace a její vliv na plynutí času tehdy neměl praktický význam.

Relativita na Měsíci

Časy se ale změnily. „Dnes používáme extrémně přesné systémy, jako například GPS navigaci, která pracuje s časem až na úrovni nanosekund,uvádí inženýrka navigačních systémů NASA Cheryl Gramlingová z Goddardova kosmického střediska. „Pokud budeme chtít podobnou navigaci na Měsíci, kde je na povrchu mnoho nebezpečných míst, musíme brát relativistické efekty v úvahu.“ 

Přesná hodnota rozdílů v plynutí času mezi Zemí a Měsícem zůstávala dlouho neznámá. Fyzik NASA Slava Turyshev z Laboratoře tryskového pohonu a jeho spolupracovníci nyní využili moderní technologie a spočítali, že čas na Měsíci běží v porovnání se Zemí rychleji o 56,02 mikrosekundy za jeden pozemský den. Výsledek práce Turysheva týmu by mohl najít uplatnění při stanovování lunárního času, důležitého například pro budoucí mise programu Artemis.
 


Další články v sekci