Brýle proti modrému světlu: pomoc pro unavené oči v digitální době

O škodlivosti modrého světla se v poslední době často mluví. Jsme mu vystaveni každodenně z přirozeného světla, ale také z obrazovek a displejů různých zařízení. To pak může vést k různým problémům, proto se nabízí brýle s filtrem modrého světla.

01.12.2024 - Komerční prezentace



Modré světlo

Modré světlo je přirozenou součástí přírody, jde o jednu z barev viditelného elektromagnetického spektra. Kromě toho sluneční světlo obsahuje i další barvy – červenou, oranžovou, žlutou, zelenou či fialovou. Modré světlo je důležitou součástí, jelikož řídí náš cirkadiánní rytmus - tedy biologický rytmus dne.

V průběhu dne nám přirozeně pomáhá zůstat bdělí a pozorní, jenže vyzařováno je též z LED osvětlení a obrazovek. Pokud trávíte hodně času u obrazovky nebo v místnosti s jasnými LED světly, jste vystaveni příliš velkému množství, což může způsobovat problémy jako je únava očí (která ale souvisí spíš se zíráním bez pauz nebo s příliš tmavým či jasným prostředím) nebo potíže se spánkem. 

Za zrakovou únavou může stát i refrakční vada jako je nejčastěji krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Pokud máte problémy se zrakem nebo pociťujete dlouhodobou zrakovou únavu, je rozumné navštívit odborníka – zatímco optometrista může provést základní měření zraku a předepsat brýle či kontaktní čočky, oftalmolog (oční lékař) dokáže diagnostikovat a léčit i různá oční onemocnění.

Ochrana očí

Pokud většinu dne trávíte prací na počítači, večer sledujete televizi nebo pracujete do noci, je důležité své oči chránit. K tomu se nabízí právě brýle, které blokují modré světlo. Nosit je můžete v podstatě kdykoli, pokud vyberete správný model. Nabízí se dokonce i dioptrické brýle s ochranným filtrem, které představují praktické řešení, pokud máte nějakou refrakční vadu a zároveň chcete snížit negativní vliv modrého světla na oči.

Nošení v průběhu dne

Pokud chcete své oči chránit před modrým světlem v průběhu dne, například pokud pracujete na počítači, ideální volbou jsou brýle s čirými skly opatřeny vhodným filtrem. Měly by filtrovat zejména vlnovou délku 440 až 455 nm – právě ta je vyzařována z LED světel a zařízení (počítače, mobilní telefony, televizory a jiné). Nicméně filtr by neměl blokovat 100 % tohoto světla, během dne ho totiž potřebujete, abyste udrželi pozornost při práci a neusínali.

Ochrana před spaním

Druhou možností jsou brýle s oranžovými skly – nejde pouze o jejich barvu, využívá se speciální technologie. Jsou vhodné pro nošení večer, nepronikne přes ně totiž žádné modré světlo. Díky tomu není narušen cirkadiánní rytmus. Modré světlo totiž narušuje produkci melatoninu – hormonu, který řídí spánkový cyklus. Pokud se před ním budete chránit, nemusíte se používání digitálních zařízení bát ani před spaním.

Při výběru brýlí proti modrému světlu je důležité zvolit vhodný model – dle toho, v jakou denní dobu ho chcete používat. Hodí se mít oba páry, jelikož každý dělá něco trochu jiného. Vždy sledujte údaj, jakou vlnovou délku brýle blokují, abyste měli jistotu, že vás skutečně ochrání.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Adobestock, Nina Lawrenson/peopleimages.com


Další články v sekci