Bezbolestné očkování: Nová vakcína proti tetanu se aplikuje jako krém

Odborníci ze Stanfordu vyvíjejí krém s upravenými stafylokoky, který vyvolává dostatečně silnou imunitní reakci a lze ho využít jako vakcínu.

16.12.2024 - Stanislav Mihulka



Ačkoliv injekční očkování nepatří k nikterak dramatickým lékařským zákrokům, pro řadu lidí představuje nepřekonatelný problém, který může ovlivnit jejich postoj k očkování celkově. Proto vědci a lékaři vyvíjejí alternativní metody aplikace vakcín, které nezahrnují injekční podání. Se zajímavým počinem v tomto směru nyní přicházejí vědci ze amerického Stanfordu.

Předmětem výzkumu stanfordských vědců se stala bakterie Staphylococcus epidermidis, která je jinak součástí normální mikroflóry lidské kůže. Nedávno se ale ukázalo, že tato nenápadná bakterie dokáže vyvolat velmi silnou imunitní reakci. Pravděpodobně jde o určitou prevenci proti průniku těchto bakterií do těla, k čemuž by mohlo docházet například při poraněních kůže.

Očkování kožní bakterií

Michael Fischbach a jeho kolegové byli zvědaví, zda se tento zajímavý imunitní mechanismus podaří využít při očkování proti jiným, nebezpečnějším patogenům. Ukázalo se, že mohutná imunitní reakce na zmíněného stafylokoka souvisí s proteinem Aap na povrchu této bakterie. Vědci následně stafylokoka upravili tak, aby měl na svém povrchu tetanový toxin a přidali jej do krému, který aplikovali myším.

Krém pokusné myši dostávaly v několika dávkách po dobu šesti týdnů a vědci během této doby zjišťovali, jak na něj bude reagovat imunita hlodavců. Ukázalo se, že tento postup je velmi úspěšný. Upravené stafylokoky vytvořily u myší extrémně vysokou hladinu protilátek působících proti tetanu.

Tím ale experiment zdaleka neskončil. Vědci myším, které podstoupily zmíněnou protitetanovou kůru, podali až šestinásobek smrtelné dávky tetanu. Všechny myši naočkované krémem tetanus přečkaly, aniž u nich došlo k rozvoji symptomů onemocnění. Kontrolní skupina myší, která nebyla krémem se stafylokoky chráněna, experiment nepřežila. Podobnosti zajímavého experimentu zveřejnil odborný časopis Nature.  


Další články v sekci