Během podmořské erupce se u Iwodžimy objevil nový ostrov
Podmořská erupce nedaleko japonského ostrova Iwodžimy dala vzniknout novému ostrůvku. Jeho budoucnost je ale krajně nejistá
Japonsko je součástí Ohnivého kruhu kolem severního Tichého oceánu, kde se v důsledku pohybů tektonických desek odehrává většina zemětřesení i sopečných erupcí. Náleží k vulkanicky velmi aktivním oblastem, ať už jde o pevninu nebo mořské dno v okolí zdejších ostrovů.
Projevilo se to i v minulých dnech – 21. října se zde spustila výrazná podmořské erupce u ostrova Iwodžima, proslaveného velmi krvavou bitvou na sklonku 2. světové války. V těchto končinách to není nic zvláštního, jak ostatně napovídá i název Vulkánových ostrovů, kterých je Iwodžima součástí.
Ostrov zrozený ze sopky
Kolem 30. října se podmořské vulkanické erupce odehrávaly každých pár minut. Došlo i k vyvržení materiálu nad mořskou hladinu v podobě proudu plynů, popela a kusů hornin. Sopečný materiál se postupně hromadil a ve vzdálenosti zhruba kilometru od jižního pobřeží Iwodžimy se začal rýsovat nový ostrov.
K erupci došlo prakticky na stejném místě jako v červenci 2022, což ukazuje na dlouhodobější aktivitu magmatu v této oblasti. Společně s novým ostrovem vytvořil podmořský vulkán i spoustu plovoucí pemzy, vyvřelé horniny, která má vysoce porézní strukturu a obsahuje množství uvězněných bublin vulkanických plynů, díky nimž pluje na vodní hladině.
TIP: Japonsko má díky erupci podmořského vulkánu nový ostrov
Nový vulkanický ostrov u pobřeží Iwodžimy měří přibližně 100 metrů a ční zhruba 20 metrů nad mořskou hladinu. Podle analytika Japonské meteorologické agentury Yuji Usui se ale v tuto chvíli zdá, že podléhá poměrně rychlé erozi. Budoucnost nového ostrova podle něj závisí především na tom, z jakého je materiálu. Pokud jej z větší části tvoří ztuhlá láva, má ostrov naději. V opačném případě jej zanedlouho opět pohltí moře.