Archeologové v Yucatánu odkryli mayský chrám zasvěcený páchnoucímu bohu podsvětí

Archeologové objevili u mayského města Balamkú pozůstatky chrámu zasvěceného nejvýznamnějšímu božstvu mayského podsvětí.

31.08.2024 - Stanislav Mihulka



Mayský panteon podsvětí, podzemní říše temnot zvané Xibalbá, byl opravdu barvitý. Uctívání podsvětních božstev mnoha různých jmen bylo podle všeho spojeno s děsivými rituály. Dokládá to i nedávný objev z jihu Mexika, který poodkrývá přízračné podsvětí dávných Mayů.

Během stavby vlakové zastávky poblíž dávného mayského města Calakmul v centrální části Yucatánu, jednoho z největších a nejmocnějších měst mayských nížin, archeologové narazili na dávný palácový komplex, který byl zřejmě vybudován ve jménu boha Cizina, známého též jako Kisin, Ah Puh nebo třeba Yum Cimil. Jméno tohoto boha znamená puch, plynatost a pro dávné Maye to nejspíš byl „smraďoch.“ Cizin byl v mayské mytologii také bohem smrti a zemětřesení a jednalo se tak o jednoho z nejvýznamnějších bohů mayského podsvětí.

Chrám boha smrti

Podle odborníků mexického Národního institutu antropologie a historie (INAH) byl tento palácový komplex nejspíše součástí menšího mayského města Balamkú, které spadalo pod vliv zhruba 60 kilometrů vzdáleného Calakmulu. Archeologové odhadují, že zmíněný komplex vznikl v raném klasickém období civilizace Mayů, mezi léty 250 až 600 našeho letopočtu.

Pozůstatky chrámu mayského boha Cizina. (foto: INAH, CC BY 4.0)

Jednou z nejvýraznějších staveb komplexu je chrám, podle všeho zasvěcený Cizinovi. Během vykopávek byla uprostřed chrámu odkryta kruhová struktura, která byla pokryta množstvím lidských pozůstatků, včetně zubů a úlomků lidské lebky. 

Vedle těchto stop archeologové narazili i na vápencovou sošku Cizina. Přibližně 25 centimetrů vysoká soška má velký penis, deformovanou lebkou a ozdoby obvykle spojované s božstvem smrti. Vědci jsou přesvědčeni, že objev sošky na místě chrámu potvrzuje aktivní rituální uctívání tohoto božstva, k němuž v něm patrně docházelo. 


Další články v sekci