Archeologové odkryli ve východním Skotsku vzácný piktský kámen se symboly

Skotským archeologům přálo štěstí – během zkušebního průzkumu na východě země narazili na cenný artefakt záhadného etnika Piktů

12.03.2022 - Stanislav Mihulka



Archeologům skotské Univerzity v Aberdeenu se podařil skvělý objev. Připravovali vykopávky v Aberlemnu, vesnici ve správní oblasti Angus na východním pobřeží Skotska. Tato vesnice leží v krajině, která byla osídlená dávnými Pikty, záhadným etnikem z doby římské nadvlády nad Británií a raného středověku.

Tým, který vedl Gordon Noble, prováděl počátkem roku 2020 v Aberlemnu geofyzikální měření. Během nich narazili na podzemní anomálie, které mohly být známkou pozůstatků osídlení. Když udělali průzkumný výkop, čekalo je velké překvapení. Nečekaně narazili na 1,7 metru dlouhý piktský kámen s vyrytými symboly.

Archeologům přálo štěstí

Po objevu propukla pandemie, která další průzkum zbrzdila a archeologové se mohli k nálezu vrátit až nedávno. Ukazuje se, že objevený kámen se symboly pochází z 5. až 6. století našeho letopočtu. Podobných kamenů bylo objeveno okolo 200 a téměř nikdy je nenalezli archeologové. „Na Univerzitě v Aberdeenu děláme přední výzkum Piktů světové úrovně již celé desetiletí a nikdo z nás zatím takový kámen se symboly neobjevil,“ poznamenal k objevu Gordon Noble.

TIP: Během vykopávek na Orknejích vědci objevili velkou vikingskou nálevnu

Podle Nobleho se archeologové k těmto kamenům většinou dostanou pozdě: „Tyto piktské kameny se symboly obvykle vyorají farmáři na poli, případně se objeví při stavbě silnice. My je máme příležitost prozkoumat až ve chvíli, kdy je okolí nálezu značně poničeno.“ V tomto případě si ale Noble pochvaluje: „Narazit na něco takového při malém testovacím výkopu je absolutně úžasné. Nikdo z nás nemohl uvěřit, jaké jsme měli štěstí“.


Další články v sekci