Archeologové objevili v neolitických hrobech v Turecku nejstarší známý piercing

Lidé pohřbení na lokalitě Boncuklu Tarla zdobili svá těla piercingem již před 11 000 lety…

15.03.2024 - Stanislav MihulkaBoncuklu Tarla je relativně nedávno objevená významná archeologická lokalita na jihovýchodě Turecka s raně neolitickým osídlením. Lidé tu žili od konce doby ledové asi do doby před 8 500 lety. Mimo jiné je tato lokalita proslulá velkým souborem ozdob, které tehdejší lidé nosili na těle. Od zahájení vykopávek v roce 2012 zde bylo objeveno více než 100 tisíc takových předmětů.

Nedávno k nim přibyly další nálezy předmětů ve tvaru cvočků. Ergül Kodaş z turecké Univerzity Mardin Artuklu a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že i dnešní lidé by dobře věděli, jak tyto předměty využít. Podle všeho jde o nejstarší známý doklad používání piercingu pro krášlení lidského těla. Zajímavý výzkum v těchto dnech publikoval odborný časopis Antiquity.

Pravěký piercing

Když archeologové objeví u pohřbeného člověk přívěsek, náhrdelník nebo amulet, je obvykle hned jasné, k čemu takový předmět sloužil. Občas ale narazí i na předmět, u nichž to nemusí být hned patrné. Piercing nosí lidé v kůži, která se ale obvykle nezachová. U předmětů tohoto typu proto může být obtížné určit, kde přesně dotyčný člověk takovou věc na těle měl.

Představa archeologů o používání piercingu nalezeného na lokalitě Boncuklu Tarla. (zdroj: Antiquity, Ergül Kodaş, CC BY-SA 4.0)

Kodaş a jeho kolegové pečlivě prozkoumali tvar nalezených předmětů a také jejich pozici v hrobech vzhledem k poloze lidských kostí, společně se stopami, které tyto předměty zanechaly na kostech. Tímto způsobem identifikovali celkem 85 piercingových šperků. Jsou vyrobené z rozmanitých materiálů, jako je vápenec, pazourek, měď, obsidián a vulkanické sklo.

Piercingové šperky byly nalezeny v hrobech 7 dospělých mužů a 9 dospělých žen. Podle stáří vrstev sedimentu, určeného radiokarbonovým datováním, vědci zjistili, že 5 ze zmíněných 85 piercingových šperků pochází z doby před 10 až 12 tisíci lety, což z nich dělá nejstarší piercing, který známe.


Další články v sekci