Archeologové objevili v irácké poušti pěstní klíny staré až 1,5 milionu let

Archeologové zkoumají povrch pouště na hranicích Iráku a Sýrie. Podařilo se jim zde objevit stovky dávných artefaktů, včetně pěstních klínů starých až 1,5 milionu let.

05.02.2025 - Stanislav Mihulka



Na konci loňského roku se belgická geoarcheoložka Ella Egbertsová ze Svobodné univerzity v Bruselu věnovala průzkumu pouště v irácké oblasti Al-Shabakah. Soustředila se především na místa, kde se archeologický materiál nalézá přímo na povrchu pustiny.

Práce v terénu byla velmi úspěšná,“ potvrzuje Egbertsová. „Výsledkem je objev celkem sedmi různých paleolitických lokalit v oblasti, jejíž velikost je zhruba 10 krát 20 kilometrů. Jednu z těchto lokalit jsme vybrali k předběžné analýze materiálu z doby kamenné.“ 

Archeologie v pustině

Egbertsová s kolegy se zaměřili na lokalitu, kde se v době kamenné nacházelo velké jezero. Tamní krajina měla v minulosti mnohem méně pouštní charakter, než je tomu dnes. Badatelé sesbírali více než 850 artefaktů, mezi nimiž jsou i velmi staré pěstní klíny, které mohly vzniknout před zhruba 1,5 milionem let. Průzkum zvolené lokality přivedl vědce k závěru, že si podobný systematický průzkum zaslouží i zbývající z nově objevených nalezišť, kde může být spousta zajímavých nálezů. 

Významnou součástí tohoto výzkumu je i školení iráckých studentů archeologie i prezentace výsledků široké veřejnosti. Vykopávky probíhaly podle Egbertsové překvapivě hladce. Výzkum by mohl přispět k pochopení lidské evoluce i ekologie na Arabském poloostrově.


Další články v sekci