Archeologové objevili v egyptském chrámu faraonské sfingy a sochy bohyně války

Zádušní chrám Amenhotepa III. vydal další skvostné artefakty starověkého Egypta. Archeologové objevili sfingy faraona a sochy bohyně války Sachmet

28.01.2022



Amenhotep III., který vládl v letech 1390–1353 př. n. l., byl jedním z nejvýznamnějších faraonů 18. dynastie starověkého Egypta. Jeho vláda se vyznačovala mírem a prosperitou. Je známý především jako veliký stavitel, přičemž nejvýznamnější stavbou, kterou nechal postavit, byl jeho vlastní zádušní chrám v západních Thébách.

Právě v tomto zádušním chrámu v Thébách tým egyptských a německých archeologů, který vede Hourig Sourouzian, nedávno objevil dvě veliké sfingy z vápence, které představují Amenhotepa III. Sfingy původně měřily asi osm metrů. Vykopávky byly součástí projektu „Colossi of Memnon and Amenhotep III Temple Conservation Project“, který byl zahájen v roce 1998.

Lví bohyně války

Archeologové na místě nalezli i tři velmi dobře zachovalé sochy divoké bohyně války Sachmet, znázorněné jako postava s ženským tělem a lví hlavou. Tato bohyně bývala často spojována s panovníky Egypta, jako zosobnění jejich ochrany a božské moci. Postupem času se stala i velmi destruktivní bohyní války, která ale také přinášela vítězství. Amenhotep III. nechal k její poctě vytvořit velké množství soch.

TIP: Vědci poprvé po 3 000 letech digitálně „rozbalili“ mumii faraona Amenhotepa I.

„V zádušním chrámu Amenhotepa III. se nacházelo velké množství soch, dekorací na zdech a dalších ozdobných prvků, než byl tento chrám těžce zasažen devastujícím zemětřesením asi v roce 1200 př. n. l.," okomentoval objev Hourig Sourouzian. Nalezené sochy by se měly po důkladném prozkoumání vrátit na původní místa v zádušním chrámu. 

 


Další články v sekci