Archeologové objevili v chrámu mocné egyptské královny skládku odpadu

Obětiny hrály ve starověkém Egyptě důležitou roli – lidé si jejich prostřednictvím usmiřovali bohy nebo je žádali o vyslyšení svých nejtajnějších tužeb. Správci chrámů se ale uměli chovat velmi pragmaticky – pokud bylo obětin příliš, bez rozpaků se jich zbavovali…

29.12.2021 - Stanislav Mihulka



Královna Hatšepsut byla mocnou vládkyní 18. dynastie starověkého Egypta, která vládla v letech 1479–1458 před naším letopočtem. Během své vlády vystupovala jako faraon – oblékala se jako muž a nosila i falešné vousy. Nejvýznamnější stavbou, kterou nechala Hatšepsut vybudovat, je chrámový komplex v Dér el-Bahrí, poblíž Luxoru, jehož součástí je takzvaná Hathořina kaple, kam obyvatelé Théb přinášeli obětiny populární bohyni tance, hudby, alkoholu, lásky a plodnosti – Hathor.

Archeologové polsko-egyptské expedice tam nedávno čirou náhodou během vykopávek narazili na poměrně rozsáhlou a doposud přehlíženou starověkou skládku odpadu, která je kromě kamení a hlíny plná obětin určených právě bohyni Hathor. Mnohé z těchto obětin představují zajímavé artefakty – jsou mezi nimi například nejrůznější sošky a další předměty.

Obětiny pro Hathor

Badatelé zde nalezli například keramiku s glazurou, nádoby a figurky krav z jílu, úlomky sošek z vápence a žuly, malé ženské figurky z glazurované keramiky, které zosobňují bohyni Hathor, a také řadu amuletů. Tyto obětiny zanechali lidé v Hathořině kapli, která se nachází nad objeveným odpadem. Jak se zdá, lidé přinášeli bohyni tak velké množství obětin, že už nezbývalo místo pro další. Kněží chrámu pak zřejmě obětiny odstranili a bez sentimentu je naházeli na hromadu odpadu.

TIP: Záhadné nohy mumie skutečně patřily egyptské královně Nefertari

Jak zmiňuje šéf expedice Patryk Chudzik z polské Varšavské univerzity, nalezená skládka odpadu je opravdu velká. Vyplňuje asi 15 metrů dlouhý a půl metru vysoký koridor. Podle Chudzika pocházejí nejstarší obětiny v objeveném odpadu z doby vlády faraonů 18. dynastie. Kromě nich se tam nacházejí i předměty z doby 19. a 20. dynastie.


Další články v sekci