Archeologové objevili na dně Středozemního moře cestu starou 7 tisíc let

Moře u chorvatského ostrova Korčula skrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu, starou bezmála sedm tisíc let

13.05.2023 - Stanislav MihulkaV období neolitu a chalkolitu obývala východní pobřeží Jaderského moře hvarská kultura. V roce 2021 chorvatský archeolog Mate Parica ze Zadarské univerzity s dalšími kolegy analyzoval satelitní snímky okolí ostrova Korčula a objevil dávné osídlení této kultury na lokalitě Soline. Dnes je toto místo zaplavené Jaderským mořem.

Badatelé se vydali pod mořskou hladinu a v hloubce 4-5 metrů nalezli kamenné zdi, které zřejmě byly součástí pradávného sídla. Jak Parica v roce 2021 uvedl pro zpravodajskou agenturu Reuters, objevené osídlení se uchovalo díky šťastné souhře okolností. Před destruktivní silou mořských vln ho uchránily četné ostrovy a ostrůvky, které se v této části Jaderského moře vyskytují.

Kamenná cesta z neolitu

Stejný výzkumný tým stojí i za novým objevem na této lokalitě, který je neméně fascinující. Archeologové pod vrstvou bahna na mořském dně odhalili pozůstatky pradávné cesty, která podle všeho původně spojovala objevené osídlení a ostrov Korčula. Vědci použili radiokarbonové datování u zachovalých kusů dřeva z uvedené lokality a určili jeho stáří na cca 4 900 let před naším letopočtem.

Badatelé rovněž předpokládají, že v té době po nově objevené cestě chodili lidé. Tato cesta je široká asi čtyři metry a je patrné, že byla pečlivě vybudována z kamenných desek. V současnosti ji pokrývá velká vrstva bahna, což lze v podobných situacích očekávat. Podle odborníků nejsou takové nálezy příliš časté a přinášejí cenné vědecké poznatky.

TIP: Archeologové objevili ve vodách Benátské laguny potopenou římskou cestu

Výzkum u ostrova Korčula pokračuje a jak se zdá, zajímavé nálezy ještě určitě neskončily. Stejný výzkumný tým rovněž narazil na další osídlení, které je velmi podobné lokalitě Soline. Nachází se na protilehlé straně ostrova Korčula a archeologové tam již objevili neolitické artefakty, včetně kamenných čepelí a seker.


Další články v sekci