Archeologové objevili na chorvatském Pelješaci 2 500 let starou ilyrskou přilbici
V jižní Dalmácii byla objevena skvěle zachovaná přilbice starověkých Ilyrů. Podle archeologů je možné, že sloužila k rituálním či obřadním účelům.
Západní část dnešního Balkánského poloostrova obývali ve starověku Ilyrové. Šlo o skupinu bojovných kmenů indoevropského původu, které vedly války s Makedonci a poté i s Římany. Bylo mezi nimi mnoho pirátů, kteří ohrožovali obchod ve Středomoří. Po začlenění území Ilyrů do Římské říše odtud pocházelo mnoho římských legionářů i řada císařů.
Tým chorvatských archeologů, který vedl Hrvoje Potrebica z Univerzity v Záhřebu, nedávno zkoumal pohřebiště na lokalitě Gomile u vesnice Donja Banda na poloostrově Pelješac v jižní Dalmácii. V jedné z pohřebních mohyl zde archeologové objevili ilyrskou přilbici, starou asi 2 500 let.
Rituální přilbice
Nalezená přilbice, která byla uložena uvnitř kamenné struktury, pochází z doby mezi 6. a počátkem 4. století před naším letopočtem, z doby těsně před konflikty s Makedonci. Je vyrobená z kovu a vzhledem k jejímu uložení mohla představovat cenný obětní dar, možná v rámci nějakého kultu. Mohlo jít o vyjádření pocty významnému předkovi nebo součást obřadu, který se vztahoval k celému pohřebišti. Podle archeologů je přilbice, vzhledem k jejímu stáří, ve výborném stavu a v současné době prochází konzervací.
Jak uvádí Domagoj Perkić, ředitel Archeologického muzea v Dubrovníku, pokud by tato helma byla použita v bitvě, mohla mít významný psychologický efekt na protivníka. Zdá se totiž, že se velmi leskla, zvlášť pokud na ní dopadaly sluneční paprsky.
Jiná ilyrská přilbice, uložená podobným způsobem v nedaleké mohyle, byla objevena v roce 2020. Podobně jako v případě aktuálního objevu, i nález z roku 2020 zřejmě nebyl spojený s žádnou konkrétní osobou. Podle odborníků je pravděpodobné, že obě měly spíše rituální význam a je možné, že se jednalo o častější typ obřadu, který se v této části světa pojil s pohřby.