Archeologové objevili hrob dívky z doby bronzové s podivnou pohřební výbavou

Archeologové objevili v kazašském Ajnabulaku hrob mladé dívky z doby bronzové. Zájem odborníků budí především neobvyklá pohřební výbava

12.09.2023 - Stanislav Mihulka



Ve vesnici Ajnabulak ve východním Kazachstánu probíhají od roku 2017 archeologické vykopávky. Archeologům se zde podařilo odkrýt již více než 100 mohyl s hroby, které pocházejí z doby bronzové. Na počátku letošního srpna zde vědci narazili na mohylu s pohřbenou mladou dívkou. Bližší průzkum hrobu vědce překvapil – především pak nalezená pohřební výbava.

O samotné dívce toho archeologové zatím mnoho nevědí. Předměty, které s ní byly pohřbené ale naznačují, že i přes své mládí mohla zastávat významné postavení. „Byla pohřbená ohnutá na levém boku,popisuje Rinat Zhumatayev z Al-Fárábího kazašské národní univerzity v Almaty. „V obou uších měla náušnice z drátků a kolem krku korálky.“

Dívka s kostmi

Odborníci na základě dívčiny kostry odhadují, že byla pohřbena ve věku 12-15 let. Spolu s ní bylo do hrobu uloženo 180 zvířecích hlezenních kostí, zřejmě pocházejících od ovcí nebo krav, tři kraví lopatky, několik kovových hlavic meče, zrcadlo, bronzová miska, a také bronzový disk s rytinou žáby.

Archeologové jsou z dívčiny pohřební výbavy rozpačití. Je totiž naprosto výjimečná. V eurasijských stepích se sice občas najdou dávné hroby se zvířecími kostmi, někdy i s dětmi či dospívajícími, až doposud ale odborníci nenarazili na tak velké množství kostí v jednom hrobě. Otázkou samozřejmě je, co tato zvláštní pohřební výbava vlastně znamená.

TIP: Poklad pod skateparkem: Pod hřištěm byl pohřben náčelník doby bronzové

Někteří badatelé se domnívají, že soubor kostí souvisí s nějakým kultem, v němž byly tyto kosti používány k meditaci nebo k podobným praktikám. Další vědci mají za to, že pohřbené kosti přestavují symboly pohody a štěstí, které měly pohřbené dívce zajistit úspěšný přechod na onen svět. Symbol žáby měl podle Zhumatayeva v dávných kulturách řadu významů, přičemž nejčastěji byl spojován s obrazem rodící ženy a kultem vody. Na závěry je ale příliš brzy už jen proto, že rytina s podobnou symbolikou byla v Kazachstánu objevena vůbec poprvé.


Další články v sekci