Americký startup se pustil do vývoje přípravku, který má psům prodloužit život

Americká společnost Loyal vyvíjí sérii přípravků, určených pro terapii proti stárnutí psů. Z vývoje by v budoucnu mohli těžit i lidé…

22.01.2023 - Stanislav MihulkaPsi jsou častými a oblíbenými společníky v domácnostech a soužití s nimi přináší celou řadu výhod, od prostého potěšení a zábavy až po přínos pro lidské zdraví. V nejednom případě je pes blízkým společníkem na celý život. Bohužel je to ale obvykle celý psí život, protože psi žijí mnohem kratší dobu než lidé.

Americký startup Loyal se sídlem v San Franciscu to chce alespoň do jisté míry změnit. Vyvíjejí přípravky pro psy, které by jim měly o něco prodloužit život. Pokud se ukáže, že taková léčba opravdu funguje, mohl by to být zajímavý impulz nebo alespoň inspirace i pro odborníky, kteří pracují na terapiích ovlivňujících stárnutí u lidí

Terapie proti stárnutí

Loyal zahájil vývoj teprve nedávno a nemohou se tak pochlubit žádnými převratnými klinickými výsledky. V současnosti pracují na minimálně dvou produktech, které představují různé přístupy k „terapii proti stárnutí“ psů. Program LOY-001 zahrnuje produkt, který by měl být určen pro větší psy. Ti totiž obvykle žijí podstatně kratší dobu než malá plemena. Přípravek by užívali jednou za 3 až 6 měsíců.

Druhý preparát, vyvíjený v rámci programu LOY-002, by měl zajišťovat zdraví a dobrou kondici u stárnoucích psů, by byl podáván na denní bázi. Vývoj obou zmíněných produktů se nachází v pilotní fázi. Pokud vše poběží podle plánu, měly by být zmíěné produkty na trhu v roce 2026, respektive v roce 2024.

TIP: Čínský klon mimořádně úspěšného policejního psa nastupuje výcvik

Výzkum startupu Loyal se rovněž soustředí na to, jak stárnutí psů souvisí s epigenetikou, tedy s chemickými značkami v DNA, které ovlivňují aktivitu jednotlivých genů. Podle představitelů Loyalu jejich výzkum zahrnuje největší epigenetickou studii u psů, jaký kdy byla prováděna. Rozklíčování epigenetiky psů, například příčin proč žijí malá plemena déle než ta velká, by mělo podpořit vývoj zmíněných přípravků proti stárnutí psů i jejich testování.


Další články v sekci